A kommunális felügyelőség a rendőrséggel együttműködve estéről estére végzi a kávézók, klubok ellenőrzését és írja a feljelentéseket. Mindez azonban szinte hiábavaló, mert a feljelentéseket hosszú csend követi: a bírósági folyamatok lassúsága ezeknek az ügyeknek a lezárását is nehezíti.
Nyáron jelentősen növekszik a vendéglátó-ipari létesítmények látogatottsága, az esti órákban megtelnek a kávézók teraszai, így ez az időszak a tulajdonosoknak a nagyobb bevételt, a vendégeknek a felszabadultabb szórakozás lehetőségét jelenti. Azok pedig, akik ezt a periódust (is) kénytelenek közeli lakásukban eltölteni, sajnos sokszor a zaj és a hangos zene miatt álmatlan éjszakáktól szenvednek. Arról, hogy a vendéglátóknak az aktuális előírásoknak megfelelően mihez kell tartaniuk magukat, s kihez fordulhatunk, ha zavarják nyugalmunkat, Srđan Jakovljev kommunális főfelügyelővel beszélgettünk.
A kávézók engedélyezett nyitvatartási ideje a városi önkormányzat által meghozott döntéstől függ. A jelenleg érvényben levő határozat alapján vasárnaptól csütörtökig 23 óráig, pénteken és szombaton pedig éjjel egy óráig tarthatnak nyitva a vendéglátó-ipari objektumok. Ezek a szó szoros értelmében a nyitva tartásra vonatkoznak, további fél óra áll az ott tartózkodók számára, hogy elhagyják a helyiséget. Másik kategóriába tartoznak az éjszakai klubok, bárok, melyek a hét minden napján 22 és hajnal 3 óra között szórakoztathatják vendégeiket. A kommunális főfelügyelőtől megtudtuk, hogy az érvényben levő rendelet tiszteletben tartását a felügyelőség az újvidéki rendőrség egy-egy városnegyedben levő állomásával együttműködve végzi. Az eddig jól bevált gyakorlat szerint esténként mindig egy adott körzet vendéglátó-ipari objektumait „fésülik át” a járőrökkel. Hétvégén a központban levő kávézókra összpontosítanak, hiszen a városnak ebben a részében van a legtöbb szórakozóhely s így a legtöbb „túlórázás” is. A felügyelőség az év eleje óta 646 esetben volt kénytelen feljelentést tenni a nyitvatartási idő túllépése miatt. Az igazi gond – mondja Jakovljev – nem is a feljelentések megírása, hanem az azokból eredő büntetések kirovásának tempója.
– Nagyon lassan bonyolódnak le a bírósági ügyek, nagyon sokat kell várni, mire egyáltalán sorra kerülnek ezek az esetek. Vannak olyan kihágások, melyek még másfél év eltelte után sincsenek terítéken, s be kell vallani, ilyen módon az egész szabálysértési procedúra, a büntetés teljes intézménye alaposan veszít az erejéből. Hiába irkáljuk mi a feljelentéseket, ha azok, ki tudja, mikor járnak majd eredménnyel – magyarázta a főfelügyelő.
A felügyelők bizonyos szórakozóhelyek tulajdonosait már aligha tudják „megijeszteni”. Ez abból is látszik, hogy egyesek az év során tíznél több feljelentést is összegyűjtenek. Ilyen eset például a Dosztojevszkij utcai Ciganske noći bár, több gyorsétkezde típusú objektum, a Laza Telečki és a Jovan Jovanović Zmaj utcai kávézók egy része, melyek sorozatosan megszegik az előírásokat.
A büntetések nem csekélyek, csak nehéz kivárni, amíg megfizettetik őket. A vállalkozók esetében 250 ezer, a jogi személyek esetében 500 ezer dinárig terjed a bírság, a helyszínen levő felelős személy pedig 25 ezer dináros bírsággal büntethető.
Arra a kérdésünkre, hogy hol jelenthetjük, ha túl hangos zenét hallunk, vagy ha meg vagyunk győződve róla, hogy egy adott szórakozóhely túllépte az engedélyezett munkaidőt, Jakovljev elmondta: ha a zaj nem szórakozóhelyről, kávézóból jön, a rendőrséget kell értesíteni, ha viszont a kommunális felügyelőség hatáskörébe tartozó szabálysértést gyanítunk, akkor a 6614-163-as telefonszámon jelenthetjük a felügyelőség diszpécserének. Ezen a számon kapcsolatba léphetünk a környezetvédelmi felügyelőséggel is, mely olyan esetekben lehet illetékes, mint például a zaj szintjének meghatározása.