2024. november 24., vasárnap

Szennyvízfeldolgozó üzem épül Piroson

A polgármester (jobbról) a helybeliek és az újságírók gyűrűjében (Fotó: Dávid Csilla)

Igor Pavličić, Újvidék polgármestere tegnap Piroson járt, ahol a munkások megkezdték a központi szennyvízfeldolgozó létesítmény építését. Az üzem a falu határában, a csatorna partján épül, ha minden jól megy, legkésőbb két éven belül elkészül.

A polgármester a helyszínen elmondta, hogy a tartományi Nagyberuházási Alapból 220 millió dinárt fordítanak a létesítmény megépítésére, a pirosi szűrőüzemre csatlakoztatják majd a kiszácsi csatornahálózatot is.

– Peremvárosi településeinken még nem oldottuk meg a szennyvízgondot, így Piroson is nagy probléma ez, sem a városban, sem a környéken nincs szennyvízfeldolgozó üzem. A pirosi lesz az első ilyen gyár, megépítése nemcsak a pirosiak számára jelent majd megkönnyebbülést, mindenekelőtt egészségesebb életkörnyezetet, hanem a gazdasági aktivitásokat is serkenti majd – mondta Pavličić, majd bejelentette, hogy az elkövetkező két évben az önkormányzat erőteljesebb lépéseket tesz annak érdekében, hogy a peremvárosi települések szennyvízhálózatait kiépítsék. Pavličić emlékeztetett arra, hogy tavaly még 408, mintegy 150 kilométernyi peremvárosi utca sártengerre emlékeztetett, ezeknek az utcáknak a kétharmadát mára már vagy aszfaltozták, vagy sóderral leszórták. Az önkormányzat tehát odafigyel a külvárosokra is. Egyébként a pirosi építkezés a válság miatt jócskán késik, ugyanis a beruházásra vonatkozó szerződést még két évvel ezelőtt aláírták a város és az Alap illetékesei.

Branislav Popović, a helyi közösség elnöke elmesélte, hogy a pirosi polgárok közül sokan a kilencvenes években sok pénzt, háztartásonként nagyjából 1000 márkát fizettek a másodlagos csatornahálózat kiépítésére, tudtával ott, ahol kifizették, ez a rendszer valóban megépült. Ahol nincs még másodlagos (nagyjából 12 kilométernyi vezetékrendszer) csatornahálózat, ott jövőre kiépítik, a pénz felét a polgárok adják, a másik felét a Városépítési Intézet, azaz az önkormányzat adja. – Sajnos fordítva történtek a dolgok: előbb kellett volna megépítenünk a szennyvízfeldolgozó üzemet, utána a másodlagos csatornahálózatot, majd a háztartások bekötőrendszereit. Ez a legnagyobb gond, most arra törekszünk, hogy jóvátegyük a múltban elkövetett hibákat – mondta a helyi közösség elnöke.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás