Fél év után ismét sztrájkba léphetnek a közművesítési vállalatok dolgozói – A leépítésekben lenne az egyedüli megoldás? Létszámcsökkentés a Stan közvállalatban
A közművállalatok a tönk szélére sodródtak, valamennyi jelentős veszteséggel kényszerül működni – áll az újvidéki közművállalatok szakszervezetei által kiadott közleményben. A szakszervezetek elégedetlenek a bérek kifizetésének tempójával is, valamint más, a dolgozókat megillető jogokkal ellentétben álló feltételekkel, ilyen például a munkaidő tiszteletben nem tartása a munkáltatók részéről. „A kommunális ágazat a végső összeomlás előtt áll, ráadásul a munkások alapvető jogait sem tartják tiszteletben” – szögezi le az imént említett közlemény, melynek megfogalmazásában három városi közvállalat vett részt: a Stan, a Városi Kertészet és a Vojvodina Sport- és Üzletközpont.
A szakszervezetek képviselői bejelentették, hogy a kialakult helyzet tűrhetetlen, s ha nem rendeződnek rövidesen az említett problémák, fél évvel a legutóbbi munkabeszüntetést követően, kénytelenek lesznek ismét hasonló eszközökhöz folyamodni. Szerintük a város illetékesei teljesen tudatosan és tervszerűen teszik folyamatosan tönkre a közművesítési ágazatot, s ezen állításukat a városi önkormányzat néhány utóbbi lépésével magyarázzák. A rossz irányú lépések egyikeként említik, hogy az év elején csökkentették a kommunális vállalatok feladatkörét, s ezzel hatáskörét is. A városi költségvetésből kapott szubvenciókat a büdzsé átütemezéséről meghozott legutóbbi határozat alapján a képviselő-testület lefaragta, s csak idő kérdése, hogy a város kommunális rendszere meddig bírja ki ezt a nyomást – állítják.
Azzal is meggyanúsították a városvezetést, hogy folyamatosan végzi a pártalapon történő munkahelyek biztosítását, valamint azzal, hogy az úgymond saját berkeikbe tartozóknak nagyobb szorzószámmal számolják el a béreket. „Ugyanakkor az senkinek sem jutna eszébe, hogy a városvezetés bármelyik szerve nekilásson a kommunális dolgozók problémái szisztematikus megoldásának” – áll a három vállalat szakszervezete által kiadott közleményben.
A közvállalatok dolgozói legutóbb januárban sztrájkoltak, mégpedig azért, mert az állami szinten elfogadott takarékosság jegyében tíz százalékkal akarták csökkenteni béreiket. Egyelőre nem tudni, mikor kerül sor a következő munkabeszüntetésre, a szakszervezetek annyit közöltek, hogy a „lehető legrövidebb időn belül” kezdeményezni fogják a város teljes közművesítési szektorának a sztrájkját.
Az említett három vállalat közül kétségkívül a Stan van a legrosszabb helyzetben. Milenko Peričint, a Stan igazgatóját kérdeztük arról, hogyan tekint a vállalatban (is) kialakult sztrájkhangulatra.
– A szakszervezet egyik alapvető joga az, hogy sztrájkot hirdessen, ha úgy véli, az a legjobb megoldás a gondokra. A város által előírt munkaminimumot azonban mindenképp tiszteletben kell tartani, hiszen egy olyan vállalatnál, mint amilyen a Stan, nagyon fontos, hogy a nap 24 órájában továbbra is működjön az ügyfélszolgálat és a karbantartási részleg. A város 900 liftjéért, 60 ezer lakásáért felelünk, ez nem változhat sztrájk idején sem.
Peričin elmondta azt is, hogy az elmúlt hónapban naponta tárgyaltak a szakszervezet képviselőivel, azonban megoldást nem találtak, ami nem csoda, hiszen a vállalat számlája jelenleg is zárolva van, mivel hétmillió dinárral tartoznak a ki nem fizetett adó miatt. A Stan jelenlegi teljes adóssága mintegy 120 millió dinár.
– A helyzet nem újkeletű. Azt kell mondanom, hogy a 2000 és 2008 közötti igazgatás alatt a vállalat tényleg a csőd szélére került. Ezt a következő példával is tudom igazolni: 2000-ben a Stannak 169 munkása volt, 2008-ban már 471. Amióta én vettem át a vállalat vezetését, igyekszem megszabadulni a munkaerő-feleslegtől, ma éppen hat felmondást írtam alá, illegális munkavégzés és egyéb szabálysértések miatt. A pártalapú foglalkoztatásról szóló vádak esetemben tehát biztosan nem igazak.
Az igazgató elmondta, havonta 34 millió dinár a vállalat bevétele, a bérekre pedig 29 millió szükséges, ezenfelül fizetni kéne az adósságokat, az áramot és az üzemanyagot is. Ma kéne ismét fizetést osztani, ha sikerrel járnak bizonyos tárgyalások, lehet, hogy a dolgozók megkaphatják a bérek 60 százalékát.
– A városi önkormányzattal tárgyalunk egy átfogó leépítési program véghez viteléről, erre a költségvetésből 62 millió dinárt különítenének el, ennek köszönhetően ki lehetne fizetni 120 elbocsátott dolgozó végkielégítését. Még így sem oldódna meg a vállalat minden gondja, de legalább jelentősen csökkenthetnénk a havi kiadásokat.
Arra a kérdésünkre, hogy mikor történhetnek meg ezek az elbocsátások, Peričin azt válaszolta, ha minden a tervek szerint megy, szeptemberre már kevesebb dolgozóval működik a Stan.