Az újvidékieknek csaknem a fele nem újvidéki. Ez azt jelenti, hogy nagyon sok olyan személy lakik a városban, akiket nem tartanak nyilván sehol (legalábbis itt nem), tanulók, másik községből naponta beutazó vendégmunkások, olyanok, akiknek több lakása is van, és máshol tartják őket nyilván, örökös egyetemisták, rendezetlen státusú menekültek vagy elüldözöttek, bejelentetlenül világra jött és élő romák, körözött drogüzérek stb.
A város túl szűkké vált mindezek számára, a túlnépesedés tényére legegyértelműbben a parkolóhelyek hiánya mutat rá, a belvárosban lehetetlenné válik a parkolás. A parkolási díjak megfizettetésével megbízott Parking servis közvállalat úgy próbálja megoldani a gondot, hogy bővíti a megfizettetés alá eső városi parkolóhelyek övezetét. Újvidéken most több mint 5000 parkolóhelyen kell fizetni a parkolásért a három érvényben lévő díjszabás valamelyike szerint, azok, akik fizetős parkolóhelyek övezetében laknak, jelképes díjért, pontosabban havi 186 dinárért parkolhatnak. Azaz csak elméletben parkolhatnak ennyi pénzért, ugyanis szinte biztosra vehető, hogy környékükön – vagyis abban az utcában, ahol élnek – hazaérkezéskor nem találnak szabad parkolóhelyet, így kénytelenek a szomszédos utcák valamelyikében megállni, ahol már nem érvényes az ún. lakói parkolókártya, és teljes árban kell fizetniük a parkolás díját. A parkolóőrök pedig nem kegyelmeznek, a parkolókártya ugyanis csak a Parking servisszel kötött szerződésben meghatározott két, esetleg három utcában érvényes, ha máshol – még ha a bejelentett cím közvetlen közelében is – veszik észre érvényes parkolójegy nélkül az autót, a tulajt megbüntetik.
Lakói parkolókártyát azok kérhetnek, akik a fizetős övezetben élnek, és ezt hivatalos dokumentummal bizonyítani tudják. A hivatalos dokumentum a személyazonossági igazolvány, tehát csak bejelentett, a rendőrségi nyilvántartásban szereplő, tartózkodási engedéllyel rendelkezők igényelhetnek lakói parkolókártyát, és csak úgy, ha az autó, amely számára kiváltják a kártyát, saját tulajdonjukban (az igazolványban és a szürke dokumentumon feltüntetett név egyforma) van. Egy címre több parkolókártya is kiállítható, ha az arra a címre bejelentettek közül több személynek van autója saját tulajdonban.
Mindazok számára tehát, akik nem újvidékiek, az eljárás meglehetősen komplikált (hivatalos igazolás, azaz szerződés a felbérlőtől, sorban állás a rendőrségen stb.), a Parking servisben viszont azt állítják, hogy csak így tudják úgy-ahogy kiszűrni a mesterkedőket, azaz a „potyaparkolókat”. A parkolókártyákat a közvállalat Filip Višnjić utcai irodájában állítják ki, az igazolvány lakcímet tartalmazó részének, valamint az autó forgalmi engedélyének fénymásolatait kell magunkkal vinnünk. (szb)
A városban megváltozott a „pók” díjszabása is, újabban súly szerint fizettetik meg az autók elhordását. A járművek fajtájának és típusának meghatározására előre elkészített, márkák és típusok szerinti jegyzéket alkalmaznak. Ezentúl azt is figyelembe veszik, hogy honnan, azaz rokkantak, esetleg közvállalatok számára fenntartott parkolóról viszik el a járművet, vagy csak olyan közterületről, ahol akadályozza a forgalmat. A rendőrségi büntetés kifizetésével együtt a legjobb esetben – például egy sugárút szélső sávjában tilosban parkolt Fityó esetében – sem úszhatja meg a tulajdonos 6000 dinár alatt a kalandot, rokkantak parkolójáról elszállított dzsip gazdájától pedig (már amennyiben elviszik az ilyent) akár 20–25 ezer dinárt is bevasalhatnak.