Cseppet sem nevezhető apró városi gondnak a falakra festett graffitik problémája: évente két és fél millió dinárt kell a város költségvetéséből elkülöníteni a falfirkák eltávolítására
Hogy az említett összeg mire elegendő, az látszik a város épületeinek a falain – éppen csak arra, hogy, néhány akció folyamán bizonyos „túlfirkált“ falakról eltávolítsák a csúfító rajzokat, mondatokat. S hogy minderről mi a véleményük maguknak a firkászoknak, azt hűen ábrázolja az egyik újtelepi lakóépület falára írt szellemes mondat: Mi firkálunk, ti törlitek, s mindenki boldog.
A Templomudvarban hétfőn megkezdett graffiti-eltávolítási munkálatok helyszínére látogatott Lidija Tomaš, a kommunális ügyekkel megbízott városi igazgatóság vezetője. Elmondta, az elmúlt időszakban folyamatosan dolgoztak a szélesebb értelemben vett városközpont falainak szebbé tételén, s most, egy év elteltével, ismét kénytelenek visszatérni a város szívébe, a Templomudvarba, ahol azóta ismét „telerajzolódtak“ a falak.
– Remélem a kétnapos munka meghozza gyümölcsét olyan értelemben is, hogy egy hatásos üzenetet ad majd át az újvidékieknek, különösen a falak csúfítására hajlamos polgároknak, mellyel sikerül egyértelművé tenni majd, hogy a megtisztított falaknak jelentős szerepük van a környékről alkotott pozitív kép kialakításában – közölte Tomaš.
A város a nagy jelentőséggel bíró épületeinek, mint például a vajdasági kormány és képviselőház, a városi képviselő-testület vagy a Szerb Nemzeti Színház épületeinek a falait egy igen költséges emulzióval védi, melyet ha a falra felvisznek, lehetővé válik, hogy a lehető legegyszerűbb módon, meleg víz segítségével eltávolítsák a jövőben a firkákat. Nincs azonban pénz arra, hogy minden idegenforgalmi vagy művelődési szempontból fontos épület falát ilyen módon védjék, ezenkívül a szer nem is alkalmazható bármelyik falon. A Templomudvar épületei például túl régiek, nem lenne értelme az említett emulzió használatának az esetükben – magyarázta az igazgatóság vezetője.
Predrag Veličković, az óvárosi rendőrőrs parancsnoka a templomudvari falfirkákkal kapcsolatban közölte, a legtöbb a bizonyos személyek nevét, becenevét hirdető felirat, illetve a belgrádi és újvidéki futballcsapatok szurkolótáborainak a feliratai, akik ekképp próbálják megmutatni a világnak, éppen ők számítanak dominánsnak a szurkolók között.
– Azok, akik firkálnak, elfelejtik, hogy ezzel szabálysértést követnek el, melyért pénzbírság, illetve öt évig terjedő börtönbüntetés jár. Ha pedig a firka nemzetiségi, vagy egyéb kisebbségi gyűlöletet szít, akár tíz év börtönt is kaphat az elkövető.
A rendőrség legutóbb két héttel ezelőtt fogott firkászokat, akik a vajdasági kormány épületét próbálták meg színesebbé tenni. Ellenük megtették a bűnvádi feljelentést.