2024. november 26., kedd

A boldogító igen

Ki állja majd az új hőszabályzók vételi és beszerelési költségeit?
Illusztráció

Ha kedvező döntést hoz az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank, biztosítva lesz a szükséges pénz a munka elvégzéséhez, ha nem, a polgárok fizetik majd az ötven eurót – fűtőtestenként

Mint az már az újvidékiek többsége számára ismeretes, a soron következő fűtésidényben az elhasznált energia mennyisége alapján fog számlázni az Újvidéki Távfűtő Művek. A közvállalat korábban közzé tett jóslatai szerint, ezzel nemcsak jelentős mennyiségű hőenergia válik megtakaríthatóvá, hanem a polgárok mintegy hatvan százalékának jelentősen csökkenhetnek majd havi kiadásai is. Azt azonban már kevesen tudják, hogy az új rendszer életbe léptetéséhez feltétlenül szükséges hőszabályzók hogyan, mikor, s főleg mennyi pénzért kerülhetnek a polgárok radiátoraira.

Két lehetőség áll fenn a szabályozók felszerelése kapcsán. Sajnos, mint az egyébként sok esetben lenni szokott, ebben az esetben sem tudjuk még pontosan melyik lehetőség valósul végül meg, s félő, hogy a megoldás majd csak az utolsó pillanatban fog kiderülni.

Ha minden a távfűtő tervei szerint megy, akkor a polgárok szempontjából egyszerűbb eshetőség valósul meg. A távfűtő ugyanis tárgyalásokat folytat az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal az egész művelet hitelezéséről, s ha az európai pénzintézet rábólint a modernizálást követelő újvidékiek ötletére, akkor lehet mondani, minden sínen lesz, a vállalat, az európai finanszírozás révén megkapja a szükséges pénzt, s véghez viszi az új számlázási rendszer műszaki hátterét. A gond azonban az, hogy az európai bank bólintására szeptemberig biztosan várni kell – legalábbis ezt mondják a távfűtőnél, akkor pedig már villámgyorsan kell intézkedni, s a legvalószínűbb, hogy a távfűtő más vállalatokat is fizetni kényszerül a munka bizonyos részének az elvégzéséért, hogy időre elkészüljenek mindennel. Ez azonban bennünket, egyszerű fogyasztókat már nem kell hogy különösebben érdekeljen, a lényeg, hogy megszületett a fájdalommentesebb megoldás.

A másik variáció az, ha a közvállalat mégsem kapná meg a várt összeget, ebben az esetben ugyanis a polgárok maguk fizetnék a hőszabályzókat, a már sok országban látott tapasztalatok alapján. A lakóközösségek döntenének arról, hogy melyik, kizárólag megfelelő licenccel rendelkező céggel kötnek szerződést, s a munkát az illető cég végezné majd el az adott lakóközösséghez tartozó lakásokban. Feltételezik, hogy ennek a szerződésnek az egyik magától értetődő eleme lenne a részletekben való törlesztés is, ami akár két-három éves periódust is jelenthet. A becslések szerint a fűtőtestenként fizetendő összeg ötven euró körül lenne...

A távfűtő művek szolgáltatásait mintegy 85 ezer újvidéki háztartás használja, kétségkívül lesznek köztük olyanok is, melyek, anyagi okok, vagy időszűke miatt, lemaradnak az idén az új rendszer bevezetéséről. Esetükben továbbra is a régi eljárás marad érvényben, azaz továbbra is a lakás területe alapján fogják fizetni a városi fűtést. Hogy végül melyik „tábor“ jár majd jobban, az a fűtésidény első hónapja után minden bizonnyal ki is derül.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás