Az újvidéki városi autóbuszokban újabban fehér hollónak számítanak a potyautasok, ugyanis a járművekre csak a bérletjegyüket felmutató, vagy a helyszínen menetjegyet váltó utasokat engedik fel a vezetők.
A megállókon csak az első ajtót nyitják ki, mindenkitől – a suhancoktól is és a kisbabáját cipelő anyukáktól is – követelik a jegyet, ha valamelyik utas köti az ebet a karóhoz, és nem hajlandó előkotorni táskája mélyéről bérletjegyét, a busz nem indul el. A szigorítás torlódásokat, fennakadásokat okoz a közlekedésben, a buszok egymás után sorakoznak a megállókon, a kánikulában az utasok türelme igen gyorsan elfogy.
Pár évvel ezelőtt a Városi Közlekedési Közvállalat már megpróbálkozott egy hasonló szigorítással, akkor az utasokat többé-kevésbé sikerült rászoktatni arra, hogy váltsanak menetjegyet, most azonban a világválság valószínűleg megtette a magáét, és sokan ismét a potyautazás mellett döntöttek.
A peremvárosi járatokon a sofőr mellett egy ellenőr is áll az ajtóban, az ellenőrzés megszigorításáról a közvállalat igazgatója döntött.
A 021-es rádió információi szerint a sofőrök azt az utasítást kapták, hogy az utasok beszállására csak a busz első ajtaját nyissák ki, s az erre vonatkozó figyelmeztetéseket fel is ragasztották a buszok többi ajtajára, ablakaira. A sofőr feladata lenne az is, hogy a felszálló utassal felmutattassa a jegyét, kiszűrve ily módon az esetleges potyautasokat. Természetesen, mindez kissé bonyolultabbá teszi az utasok felszállását, ami akarva-akaratlanul növelni fogja a várakozási időt.
A közlekedési vállalat információi szerint a helyközi vonalakon van a legtöbb potyautas, éppen ezért fogják e járatokat fokozottabban ellenőrizni. Mindennek elvégzéséhez az eddigi ellenőrök számának többszörösére van szükség, ezért Rajko Pejić, a közvállalat igazgatója elrendelte, hogy minden egyes foglalkoztatottnak részt kell vennie e munkában, ami mintegy 200 ellenőrt jelent, vagyis a megszokott szám négyszeresét. Milorad Vukašinović, a közvállalat sajtófelelőse a rádiónak adott nyilatkozatában hangsúlyozta, nem egy rendkívüli, sokkal inkább általánossá váló akcióról van szó, amelyet még egy hónappal korábban elkezdtek, s most csak fokoznak. A gazdasági válság nagyban hozzájárult ennek a lépésnek a megtételéhez, az utasszállítás minőségének megőrzése az egyik cél. Ezenkívül, mint mondta, tisztelettel tartoznak azon polgárok iránt, akik rendszeresen kifizetik a jegy árát, s már csak miattuk is fontos feladat a nem fizetők kiszűrése.