A Strand fürdőhely működtetésével és karbantartásával megbízott Városi Kertészet közvállalatból arra hívják fel a figyelmet, hogy a folyó hirtelen apadása miatt a strandon szolgálatot teljesítő vízi mentőknek egyre több munkájuk van.
A csónakok és a hajók csak egy szűk folyosón tudnak kiúszni a Kis-Dunáról (Fotó: Ótos András)
A folyómeder hirtelen megváltozott, néhol a megszokottnál jóval sekélyebb, néhol viszont homokzátonyok emelkednek ki, vízalatti folyosók képződnek. Az ún. spiccnél egy jól látható, a vízfelszín fölé egy méter magasan kiemelkedő sziget alakult ki, az egyik hídláb tövében pedig egy három és fél méter mély szakadékot fedeztek fel. Az illetékesek igyekeznek figyelmeztető táblákat elhelyezni az ilyen árkok közelében. A legnagyobb gondot a csónakok és a hajók okozzák, amelyek – az alacsony vízállás miatt – csak egy szűk folyosón tudnak kiúszni a Kis-Dunáról, mivel a manőverezési hely jócskán leszűkült. A legtöbb csónakon és hajón nincs sziréna vagy egyéb hangjelzésre alkalmas berendezés, a strandőröknek gyakran be kell menniük a vízbe, hogy figyelmeztessék a hajósokat.
A mentők nap mint nap gumiabroncsokból összetákolt ugródeszkákat hordanak el, a fürdőzők ezekkel akarják érdekesebbé tenni a strandolást, ugyanakkor nem gondolnak arra, hogy a folyó helyenként mindössze 20 centiméter mély, ezért az ugrálás különösen veszélyes, és szinte mindig sérüléssel jár.
Az elmúlt négy napban a Strandon szolgálatot teljesítő 28 vízi mentő három, különösen nagy kockázattal járó beavatkozást hajtott végre, csak lélekjelenlétüknek és felkészültségüknek köszönhetően nem történt tragédia. Mindhárom esetben kiskorú személyeket mentettek meg a biztos haláltól. A legfiatalabb gyermek mindössze 4 éves. Őt a strandorvos elsősegélyben részesítette, majd mentőautóval kórházba szállították. Egyébként az év eleje óta a Strand mentőszolgálata 9 személyt mentett ki a folyóból. Ismételten felszólítják a strandolókat, hogy tartsák tiszteletben a fürdőzési előírásokat, és szívleljék meg a mentők tanácsait, felszólításait!