2024. július 18., csütörtök

Tájékoztató füzetek leendő középiskolásoknak

A cél az anyanyelven való továbbtanulás propagálása, a pályaválasztás, a megfelelő középiskola kiválasztásának megkönnyítése.

A Jövő Fiataljai – Magyar Ifjúsági Egyesület újvidéki sajtótájékoztatójának keretében Klenanc Miklós, az egyesület elnöke és Burány Árpád alelnök bemutatták a szervezet által a vajdasági magyar tannyelvű középiskolákról az általános iskolák végzősei számára készített tájékoztató füzetet.

Hova tovább az általános iskola után? (Fotó: Dávid Csilla)

Az egyesület már tavaly is kibocsátott egy hasonló jellegű ismertetőt, az idei azonban mind formailag, mind tartalmilag változást, bővülést hozott. A kiadvány a Szekeres László Alapítvány és a Szülőföld Alap támogatásával 1000 példányban jelent meg, az érdeklődők ingyenesen hozzájuthatnak. A projekt koordinátorai szeptember folyamán kijelölik azokat az általános iskolákat, ahova eljuttatják a füzetet, de várják az egyes iskolák jelentkezését is az egyesület honlapján (www.jovofiataljai.org.rs) megtalálható elérhetőségeken.

A kiadvány elkészítésének ötletéről szólva elhangzott, hogy a Jövő Fiataljai – Magyar Ifjúsági Egyesület 2006-ban egy felmérést készített a vajdasági magyar tannyelvű általános iskolák hetedik és nyolcadik osztályos tanulói körében, közel 700 diákot (13 község 27 iskolájából) kérdeztek meg a pályaválasztással, az oktatási rendszerrel, a felvételivel kapcsolatos témákat illetően. Ennek a felmérésnek a kielemzése után (melyet egyébként publikáltak a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának tudományos folyóiratában is) vált nyilvánvalóvá, hogy szükséges egy olyan informátor kibocsátása, amely kellő segítséget tudna nyújtani a középiskolák közötti eligazodáshoz.

Az egyesület célja a kiadvány megjelentetésével az anyanyelven való továbbtanulás propagálása, a pályaválasztás, a megfelelő középiskola kiválasztásának megkönnyítése.

A tájékoztató kiadvány 56 oldalas, több pedagógus, szakértő, diák, valamint civil szervezet közreműködésével és bevonásával készült, tartalmazza a 41 vajdasági magyar tannyelvű középiskola bemutatását (elérhetőség; magyar tannyelvű szakok és keretszámok a 2009/2010-es tanévben; alapvető jellemzők és általános ismertető; a diákok véleménye; számos fénykép stb.); a felvételi rendszerrel és a felvételivel kapcsolatos tudnivalók; pályaválasztás; a Jövő Fiataljai 2006-os felmérésének eredményei; hasznos és közérdekű információk (diákotthonok, kollégiumok, diáksegélyek, ösztöndíjak stb).

A jövőbeli terveket illetőleg a Jövő Fiataljai mindenképp szeretné évi rendszerességgel megjelentetni a kiadványt, lehetőleg még nagyobb terjedelemben és példányszámban, több színes oldallal.

Klenanc Miklós és Burány Árpád ismertették az egyesület közeljövőben esedékes programjait is, melyek közé többek között az egyesület temerini helyi szervezete taggyűlésének első, alakuló ülése; a XVI. Diákbál; egy jótékonysági buli; a magyarországi ELSA Szeged Egyesülettel közösen szervezett két részes konferencia második, újvidéki állomása; több szervezettel együttműködési és partnerségi megállapodás aláírása; valamint a szilveszterezés alkalmából megszervezendő szórakoztató jellegű rendezvény tartozik.