2024. július 18., csütörtök

Tisztán az elejétől

A tiszta termelés elv alkalmazásának lényege abban van, hogy már a beruházás tervezésekora környezetvédelmi kritériumok szerint cselekszenek,

Az Újvidéki Egyetem Technológiai Kara az idén ünnepli fennállásának és működésének 50. évfordulóját, a jubileum alkalmából a múlt hét végén ünnepi akadémiát rendeztek az Újvidéki Vásáron. Dr. Đorđe Jovanović, a Városi Kertészet közvállalat igazgatóhelyettese az ünnepség munkajellegű részében előadást tartott a tiszta termelés új irányelvéről a közvállalatban.

A tiszta termelés környezetbarát orientációt jelent, ha ezt az elvet alkalmazzák a termelésben, nemcsak a környezetet óvják meg, hanem – hosszabb távon – csökkentik az ügyviteli kiadásokat is, azaz pénzmegtakarítást eredményez.

A tiszta termelés elv alkalmazásának lényege abban van, hogy már a beruházás tervezésekor, azaz preventív és integrált módon a környezetvédelmi kritériumok szerint cselekszenek, konkrét ipari példával illusztrálva: nem építenek környezetszennyező gyárat, amelynek kéményére később szűrőt raknak, hanem már kezdetben a környezetkímélő, modern technológiát alkalmazzák, amelynek megvásárolásának költségeit beépítik a vállalat üzleti stratégiájába.

Előadásának lényegét az igazgatóhelyettes a Városi Kertészet által működtetett és karbantartott Strand fürdőhely példáján keresztül magyarázta meg.

A közvállalatok feladata különösen nehéz, ugyanis kevés pénzből kell megteremteniük azt, ami elégedetté teszi a polgárokat, és még emellett profitot is kell termelniük. Közérdeket kell szolgálniuk úgy, hogy ne károsítsák a környezetet, és hogy veszteséget se termeljenek. A városközi buszállomáson 30 dinárt fizettetnek meg a vécéhasználatért, míg a Strandon – 40 dináros belépőjegy fejében – több tízezer ember után takarítanak több tucat illemhelyet, az idén nyáron félóránként takarították ezeket. És a vécétakarítás csak töredéke a kiadásoknak, hol van még a 20-nál is több strandőr (az idén egy strandoló sem fulladt bele a Dunába), a biztonsági személyzet, a zöld területek ápolása...

A toalettek szennyvízét gyűjtő pöcegödröket most felszámolták, a vizesgócokat csatlakoztatták a városi szennyvízhálózatra, ezzel csökkentették a közelben lévő vízlelőhelyek szennyeződését. A Strand hangosbemondóinak lehalkításával, és a színpadok áthelyezésével sikerült jelentős mértékben csökkenteniük a zajszennyezettséget, egyes éttermek kitiltásával a központi platóról pedig a Strandot ellepő ételbűzt szüntették meg. Víztakarékos, fotóérzékelőkkel működő tusokat állítottak fel, amelyek jelentős megtakarítást eredményeznek a vízszámla fizetésekor. A fürdőhely hulladékát szelektálva gyűjtik, a higiénia valóban magas szinten van. Azzal, hogy a Strandot a fürdési idényen kívül is nyitva tartják, a zöld övezetekben igen szegény Újvidék a gyakorlatban még egy parkhoz jutott.

Egy körkérdés eredménye szerint az újvidéki polgárok 4,38-as átlagosztályzattal értékelték a Városi Kertészet munkáját az elmúlt évben, ezzel az eredménnyel a városi közvállalatok listájának élére került, a sikerben nagy szerepet játszott a tiszta termelés konceptus is.