A városi képviselő-testület tanácstermében tegnap munkajellegű tanácskozást tartottak az Elektrovojvodina, a Panonske TE-TO, a NIS, a Srbijagas vállalatok és az Újvidéki Energiaügynökség illetékesei. A megbeszélés során a Tartományi Végrehajtó Tanácsot tájékoztatták arról, hogy milyen a helyzet a fűtési idény kezdetén, azaz, hogy mennyire készültünk fel a télre.
Egyelőre minden rendben a fűtési idányre való felkészüléssel
Egyebek között elhangzott, hogy a felsorolt vállalatokban az évi nagyjavításokat körültekintően elvégezték, Radoslav Striković tartományi energiaügyi titkár bejelentette, hogy – tekintettel az év elején történt gázhiányra – javában dolgoznak azokon az elképzeléseken, amelyek a földgázzal történő fűtési üzemmód mellett más energiaforrásokat is kilátásba helyeznek. A TVT hatalmas összegeket fordított a melegvízvezeték hálózatának rekonstrukciójára, és az esetenként 30 évnél is régebbi kazánok felújítására, azaz a fűtési rendszerek gazdaságosabbá tételére.
Az Elektrovojvodina illetékese elmondta, hogy az elmúlt kilenc hónapban nem voltak nagyobb gondok a tartomány áramellátásában, nem voltak korlátozások, és készen állnak a télre. A hidrológiai helyzet jelenleg nem a legjobb, de a víztározók tele vannak, tehát valószínűleg nem lesz gond. A jelenlegi, őszi évszakra jellemző, hogy csökken – 4,1 százalékkal – az áramfogyasztás, ez a kellemes őszi időjárásnak, és az ipari termelés csökkenésének következményeként tudható be. A tartományban az idén 700 millió dinárt fordítottak az alacsony feszültségű villamos hálózat karbantartására, a vajdasági trafóállomások nagyjavítására az év végéig egymilliárd dinárt költenek majd el.
A városi hőtelep (az olajfinomító mellett) nagyjavítási munkálatainak a felét már elvégezték, a munka többi részét a tél beállta előtt befejezik, beleértve a rendszer modernizálását is, ami nem számít karbantartási munkálatnak. A tervezett 420 millió dinárból mostanáig 250 milliót költöttek el erre. Elhangzott az is, hogy az újvidéki polgárok – mivel az Informatika által kiküldött számlákat nem fizeti mindenki rendszeresen – 223 millió dinárral tartoznak a fűtésre.
A NIS vállalatnak jó áron sikerült beszereznie a szükséges fűtőolajat, a rendszerbe bekalkulálták az udvarnoki gáztároló kapacitását is, számítanak az 1,2 millió köbméter földgáz befogadására alkalmas föld alatti tartályra. Amennyiben az ukránok az idén is problémáznának, az idén – Magyarországon keresztül – napi 3 millió köbméter gázt tudunk majd importálni. Ez – az udvarnoki gáztároló kapacitásával együtt – elég lenne a prioritásos fogyasztók ellátására, és még az ipar egy részének is jutna belőle.