A Petőfi Sándor MME október 6-án, a magyar nemzeti gyásznapon tartott hagyományos műsoros megemlékezést az aradi vértanúk tiszteletére. A rendezvény megnyitóján, a székház nagytermében a látogatók együtt énekelték himnuszunkat.
Jelenet a kegyeleti ünnepségről (Fotó: Ótos András)
Varga Imre, a Magyar Köztársaság belgrádi nagykövete alkalmi beszédében, az aradi vértanúkra emlékezve külön szólt a Délvidékhez, a vajdasági tájhoz kötődő Lázár Vilmosról, Kiss Ernőről, Sweidel Józsefről és Nagysándor Józsefről. Méltatta az 1848/49-es magyar szabadságharc hőseinek áldozatát, amely nem volt hiábavaló, mert Magyarország egy újabb korban visszanyerte szabadságát, majd az Európai Unió egyenrangú tagja lett. A nagykövet felajánlotta közreműködését a vajdasági magyaroknak Szerbia Európába vezető útján.
Tápi Lajos, a Magyar Köztársaság szabadkai konzulátusának vezetőkonzulja alkalmi beszédében felidézte a 160 éve bekövetkezett aradi tragédiát, taglalta a korábbi eseményeket és okait, majd a tizenhármakra, illetve a számon tartott 16 vértanúra emlékezett. Mint mondta, merítsünk erőt a kivégzettek áldozatából, emberi nagyságuk szolgáljon példaképként.
Az emlékest vendégei voltak a következő meghívottak is: Szilágyi Balázs, a belgrádi magyar nagykövetség másodtitkára, Kabók József, a tartományi oktatási titkárság titkárhelyettese, Csíkos János, a tartományi sporttitkárság segédtitkára, Pál Károly, a Vajdasági Magyar Szövetség ügyintéző alelnöke, Juhász Bálint, a VMSZ alelnöke, Siflis Zoltán, a Magyar Nemzeti Tanács tanácsadója, Bunyik Zoltán, Újvidék városi polgármesteri hivatalának tagja, Basnec Igor városi titkárhelyettes, Mészáros Ilonka és dr. Csáky Sörös Piroska, a magyar kultúra lovagjai, Botos Elemér református esperes. Mindannyiukat köszöntötték Kalapáti Norbert és Ladisity Adrianna ifjú műsorvezetők.
Ladisity Melinda szakvezető rendezésében a művelődési egyesület irodalmi csoportja ötletes színpadi képekben jelenítette meg A múltat tiszteld a jelenben, s tartsd a jövőnek! című történelmi-irodalmi összeállítást. Petőfi Sándor, Hernik Ibsen, Ady Endre, Juhász Gyula és Makszim Tank tollából verset mondtak: Bátori Annamária, Ladisity Nikola, Szennyes Tivadar, Szabó Erika, Burány Boglárka, Gombár Lea és Gombár Csaba. E szakcsoportból a prózamondók mutatták be a vértanúkat: Forró Tamás, Resnyák Szilvia, Resnyák Krisztina, Radošević Isidora, Hradecsni Barbara, Bágyi Brigitta, Bátori Anita, Takács Mónika, Zsolcer Albert, Fogarasi Csilla, Major Kristóf, Szerbák Anikó és Rozgonyi Renáta. Mindannyian a kegyelet jeléül egy-egy égő mécsest helyeztek a színpadon levő, vértanúkat ábrázoló emléktabló elé: Aulich Lajos, Damjanich János, Dessewffy Arisztid, Kiss Ernő, Knézich Károly, Láhner György, Lázár Vilmos, Leiningen-Westerburg Károly, Nagysándor József, Poeltenberg Ernő, Sweidel József, Török Ignác és Vécsey Károly emlékezetére, tiszteletére.
A fellépők szimbolikus tematikus jelenetben örökítették meg a történéseket és az üzenetüket. Hangfelvételről iktatták be a Temetés c. szerzeményt a Honfoglalás c. rockoperából.
Az emlékműsort társasest követte. Alkalom adódott tapasztalatcserére és baráti szóra.
A rendezvény védnökei voltak: Újvidék városi önkormányzata, a Tartományi Művelődési Titkárság, a Szekeres László Alapítvány, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség, a Szülőföld Alap, a Nemzeti Kulturális Alap és az oktatási minisztérium. A Petőfi Sándor MME ezúttal köszöni meg a támogatást.