2024. július 17., szerda

Tovább sztrájkolnak

Munkaidő után gyülekezés a Szabadság téren

A kommunális és lakásügyi munkakörben foglalkoztatottak szakszervezetének illetékesei tegnap délelőtt átadták a városi képviselő-testület elnökének azt a dokumentumot, amelyen feltüntették követeléseiket, elvárják tőle, hogy kibővítse a pénteken esedékes képviselő-testületi ülés napirendjét, azaz azt, hogy a képviselők újra megvitassák a közvállalati dolgozók béreiről szóló korábbi döntésüket.

Délután 3 órától továbbra is gyülekezni fogunk, egészen addig, ameddig az önkormányzat nem fogadja el követeléseinket (Fotó: Dávid Csilla)

A követeléslista átadása után Zoran Radosavljević szakszervezeti vezető újságíróknak elmondta, hogy teljesen alaptalanok azok az önkormányzat illetékeseitől érkező kijelentések, amelyek szerint az újvidéki közvállalati dolgozók abbahagyták a sztrájkot. Azt a megalázó megoldási javaslatot, amellyel az önkormányzat előállt, és amelynek célja a közvállalati dolgozók egymásnak ugrasztása volt, a szakszervezet nem fogadta el. – Délután 3 órától, azaz a munkaidő után a közvállalati dolgozók továbbra is gyülekezni fognak a Szabadság téren, egészen addig, ameddig az önkormányzat nem fogadja el követeléseiket. Nem fogjuk megengedni azt, hogy a polgároknak kára származzon sztrájkunkból, a munkaminimumot – legalábbis azokban a közvállalatokban, amelyekben ezt meghatározták – teljesíteni fogjuk. A központi tüntetést is a Szabadság téren szervezzük meg pénteken, ezen nemcsak a közvállalati dolgozók vesznek majd részt, hanem más munkakörben dolgozó szakszervezeti tagok is megjelennek – mondta. A sztrájkbizottságból ismételten emlékeztetnek arra, hogy – az önkormányzat állításaitól eltérően – a munkabeszüntetésnek nincs politikai jellege, a szakszervezetek sohasem lesznek a politikai pártok eszközei. A munkások követelései kizárólag szociális-pénzügyi jellegűek, ennek ellenére az igazgatók minden nap nyomást gyakorolnak dolgozóikra és a szakszervezeti tagokra. Emlékeztetnek arra is, hogy a szerbiai önkormányzatok közül csak az újvidéki városvezetés döntött úgy, hogy a vonatkozó kormányrendelet ellenére is csökkenti a közvállalatok bérkeretét. – Ha a költségvetésben hiány mutatkozik, akkor az nem a közvállalati dolgozók hibája, hanem kizárólag a városatyáké – véli Radosavljević, aki bejelentette, hogy a hét végéig közzéteszik azokat a bizonyítékokat, amelyek rámutatnak arra, hogy a világválság idején az önkormányzat ésszerűtlenül használta fel a polgárok pénzét. A sztrájkolóknak meggyőződésük, hogy a bércsökkentés annak a folyamatnak a nyitánya, amely keretében a törvényeket megkerülve akarják majd magánosítani a közvállalatokat, kiárusítani a közvagyont, mindannyiunk kárára!