Közösségünk még messze áll attól, hogy a megfelelő mértékben elsajátítsa a béke, az erőszakmentesség kultúrájának alapjait. Nyitott szemmel járva városunkban, Vajdaságban vagy valahol Szerbiában, észrevehetjük, a fasizmus, az azzal kapcsolatba hozható hasonszőrű ideológiák, s a tolerancia kiszorításának pillanatát éljük.
Társadalmunk, részben a napjainkat meghatározó gazdasági válságból eredő egzisztenciális kilátástalanságnak, részben pedig az elmúlt évtizedekre jellemző értékzavarból származtatható emberi válságnak eredményeképp egyre könnyebben megadja magát a káros eszméknek, tolerálja azt, amit nem lenne szabad, s elutasítja azt, aminek elfogadása a legtermészetesebb dolognak kellene hogy számítson. A közösség ilyen állapotára mindig reagálni kell, újra és újra fel kell hívni a figyelmet arra, mi számít értéknek, s mi tartozik a társadalom érdekeivel ellentétes gondolatok, eszmék kategóriájába. A térségünkre egyre jellemzőbb újfasizmus minden megnyilvánulási formájára, kötelező határozott választ adni, még ha e válaszadás sokszor hosszas, s fárasztó munka is.
Ezek a gondolatok vezérelték a karlócai Üzem elnevezésű nemkormányzati szervezetet, s annak aktivistáit a tegnap bejelentett diszkriminációellenes és antifasiszta békekaraván, vagyis a „Hangosabban!“ projekt létrehozásakor. A Tartományi Képviselőházban – mely egyébként támogatja e karaván programjait – tegnap megtartott sajtótájékoztatón Maja Sedlarević, a képviselőház alelnöke és Nada Dabić aktivista beszéltek a most induló projektről.
A karaván, mely Vajdaság tíz városát keresi majd fel, céljául a legjelentősebb társadalmi értékek, az antifasizmus és a béke népszerűsítését tűzte ki. Érthető módon fogják ábrázolni azt, hogy még a legkülönfélébb nézeteket is összhangba lehet állítani az előrehaladás megvalósítása érdekében, mely egyébként is csak a békés, toleráns, emberibb értékeket tisztelő közösségben érhető el. Fontosnak tartják a polgárokkal való kommunikáció magasabb szintre emelését, s legfőképp a fiatalokkal való párbeszéd kialakítását, mely a következő generációk értékrendszerének „letisztítása“ miatt tölt be kulcsfontosságú szerepet. A fiataloknak, akiknek a nemrég elvégzett kutatások szerint, ma nem ritkán olyan személyek a példaképeik, mint Legija, meg kell érteniük, melyek az antifasizmus értékei, s ezzel szemben, melyek a fasizmus akár közvetlen, akár közvetett megnyilvánulásai. A húsz éve aktivizmussal foglalkozó Nada úgy érzi, ha városonként csak öt személyt sikerül majd megtanítani, mi számít valódi értéknek, s mi nem, már sikeresnek lesz nevezhető e békekaraván.
A karaván február és április között járja majd a tartományt, programja, minden egyes esetben, a délutáni órákban közvitákat, kiállításokat, az esti órákban koncerteket foglal magába. Az újvidéki zárórendezvényre április végén kerül majd sor. A karaván mellett, a karlócai Üzem nemkormányzati szervezet, békefesztivál szervezését is tervezi, melyet minden bizonnyal a nyár végén fognak megtartani.
Az aktivisták meg vannak róla győződve, hogy a szavak, a zene és a képzőművészet ötvözése egy olyan erővel bír, melynél alkalmasabbat nem is lehetne találni a béke, a mindennapok értelmének, a más szemszögből való gondolkodásnak az átadására. Ha elegen felismerik ezt a pozitív energiát, Újvidék, Vajdaság és Szerbia újra, egyértelműen, a béke szigeteit ábrázoló térképre kerülhetnek vissza.A Hangosabban! békekaraván programja:
február 19. Pancsova
február 26. Nagykikinda
március 6–7. Becse
március 13–14. Versec
március 20–21. Nagybecskerek
március 27–28. Szabadka
április 3–4. Palánka
április 10–11. Mitrovica
április 17–18. Zombor
április 24–25. Újvidék