Újvidéken december 12-én és 13-án tartották meg a kilencedik Vitkay Kovács Vera nevét viselő nemzetközi énekversenyt. Hetvennyolc versenyző mérettette meg magát szólóban, valamint 8 kamaraegyüttes jelentkezett. A versenyzők a volt Jugoszlávia területéről, Szlovéniából, Horvátországból, Montenegróból érkeztek, valamint Magyarországról is jöttek énekesek. A rendezvényt a Flori Art Polgári Egyesület szervezte az Isidor Bajić Zeneiskola épületében. A verseny célja az énekes-utánpótlás felfedezése, valamint bemutatkozási lehetőség a fiataloknak.
– Vajdaságban 24 zenei középiskola van, ezek közül tizennégyben lehet szólóéneket is tanulni, emellett itt van a zeneakadémia is Újvidéken. 1985-ig volt vajdasági szólóénekverseny, de utána hosszú szünet következett. Ezt az űrt hivatott betölteni a Vitkay-Kovács Vera nevét viselő verseny – hangsúlyozta Vitkay-Kucsera László, a verseny egyik szervezője.
Kilenc évvel ezelőtt, Vitkay Kovács Vera primadonnát felkeresték a volt diákjai, azzal a kérdéssel, hogy az általuk szervezett énekverseny viselhetné-e az ő nevét.
– Nagyon meglepődtem a kérésen, de örültem neki, nagy megtiszteltetés ez számomra. Nagyon sok munkánk van ebben a versenyben. Minden évben gyönyörű hangokat hallottunk. Boldogsággal tölt el, amikor hallom énekelni ezeket a fiatalokat. Jó látni az utánpótlást, hogy van még olyan, aki szereti a komolyzenét. A tenyerünkön kell hordozni ezeket a gyerekeket, és ahogy csak lehet, támogatni őket – mondta Vitkay Kovács Vera.
A szakmai zsűri korosztályok szerint férfi és női kategóriában értékelte a fiatal énekeseket. Elsősorban a megjelenést, a hangszínt, a muzikalitást, az artikulációt és a dinamikát vették figyelembe.
– Sok jelentkező volt az idén, ami nagy öröm számunkra, ahogy az is, hogy nagyon erős volt a mezőny. Szeretném azonban hangsúlyozni, hogy nem az a verseny lényege, hogy mennyi pontot kapnak az énekesek, vagy milyen helyezést érnek el, hanem, hogy hallják egymást énekelni, ismerkedjenek egymással és tapasztalatot szerezzenek. Sok helyen szoktam zsűrizni, de ennek az énekversenynek a különlegessége, hogy évről évre egyre tehetségesebb diákok érkeznek. Ami azért érdekes, mert a komolyzenének nincs nagy közönsége. Ennek ellenére nagyon sok fiatal választja ezt a pályát. Ezen a versenyen a zenei stílus képviselete mellett elvárjuk a hozzá tartozó megjelenési stílust is, ami külön szépsége ennek a versenynek, és magának a műfajnak is. Nagy örömömre van utánpótlás, gyönyörű hangokat hallhattunk – mondta Dr. Vitkay-Kucsera Ágota zsűritag.
Endrész Ferenc egy éve végzett a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen. Jelenleg a Magyar Állami Operaház énekese. Négy áriát hallhattunk tőle. Az első fordulóban egy Verdi- és egy Rossini-művet adott elő, a másodikban pedig szintén egy Verdi, valamint egy Wagner áriát énekelt. A zsűri végül a verseny legjobb férfihangjának választotta a fiatal énekest.
– Ez az első alkalom, hogy részt veszek ezen a versenyen, és először vagyok Újvidéken is. Két hete szereztem tudomást a versenyről. Nagyon jó benyomást keltettek a szervezők és a résztvevők is. Szerettem volna kihozni magamból a maximumot, mindig ez a legfontosabb – mondta Endrész Ferenc.
Hajnal Blanka Nagykikindáról érkezett, a zsűri harmadik díjjal jutalmazta.
– Hat éve foglalkozom énekeléssel. Két évet jártam általános zeneiskolába, most pedig negyedikes középiskolás vagyok szólóének szakon, Nagybecskereken. Mikor a közönség elé állok, teljesen felszabadultnak érzem magam. Természetesen mindig lehet jobb, mindig becsúszhatnak hibák, de meg vagyok elégedve a teljesítményemmel. A közönség csak pár percet hall énekelni, pedig rengeteg munka van egy-egy fellépésben, valójában hónapokig tartó felkészülésről van szó – mesélte Hajnal Blanka.
Katarina Kočiš az Isidor Bajić zeneiskola növendéke, előadását speciális díjjal jutalmazta a zsűri.
– Ismert helyen és közönség előtt énekelhettem. Ez valahol könnyebb a számomra, de nagy felelősség is, mert szeretném tartani a szintet. Ötödik éve foglalkozom énekléssel, sok fellépésem volt már, de ez az első versenyem – mondta Katarina Kočiš.
A kétnapos verseny gálakoncerttel zárult, amelyen újra bemutatkoztak a legjobb énekesek. Jövőre a 10. jubiláris versenyen, Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából a tervek szerint megzenésített Petőfi-verseket is énekelnek majd a résztvevők.
Nyitókép: Nehéz dolga volt a zsűrinek (Fotó: Dávid Csilla)