A polgárok a tulajdonukban lévő ingatlanokkal kapcsolatos irataik beszerzése miatt várakoznak, melyekre pedig az illegálisan felépített, illetve hozzáépített objektumok legalizálása, bejegyzése miatt van szükségük. A Városépítési Intézet által meghirdetett, március 11-ig tartó legalizálási „akcióban“ ugyanis hatvan százalékos kedvezményt biztosítottak a száz négyzetméternél kisebb létesítmények bejegyzésére, emellett, az előzetes bejelentések szerint, jelentős mértékben leegyszerűsítették magát az eljárást is. Hogy milyen volt a korábbi, komplikáltabb ügyintézés, arról teljesen felesleges beszélni, látván, hogyan zajlik a jelenlegi, egyszerűsített.
Az igazsághoz hozzátartozik az is, hogy az egyre növekvő tumultushoz nagyban hozzájárult a kataszteri hivatal dolgozóinak a sztrájkja, ami valamivel több, mint egy hete ért véget. A dolgozók azért szüntették be a munkát, mert a kormány terveiben 25 százalékos leépítés szerepelt. A sztrájk akkor ért véget, amikor az állam enyhített korábbi döntésén, s 25 helyett 7,26 százalékos létszámcsökkentés mellett döntött.
Nem meglepő, hogy a kataszter előtt, az utcán sorakozó polgárok elégedetlenek az ügyintézés folyamatával. Az egyik hölgy dühösen mondta el, nem igaz, hogy nem lehetett volna másképpen megoldani az iratok kiadását. Mint mondta, háromszor is sorba kell állni ahhoz, hogy az ember el tudja intézni, amit akart.
– Először a dokumentumok kiadásához szükséges kérvényért, űrlapért kell várakozni, majd miután a megadott folyószámlaszámokra befizetjük az illetékeket valamelyik bankban, vagy postán, visszaállhatunk a sorba, hogy leadjuk a kitöltött űrlapokat és a befizetésről szóló bizonylatot. A harmadik sorbanállásra a dokumentumok felvételekor kerül sor.
A kataszteri hivatalnál és a várakozó polgároktól is arról értesültünk, hogy az iratok felvételéig két hetet kell várni. A hivatal 8 és 14 óra között fogadja az ügyfeleket. A helyszínen megtudtuk, hogy a hosszas várakozás miatt azt a rendszert vezették be, hogy ötösével engedik be a polgárokat a kataszterbe, a többiek pedig kénytelenek az utcán várakozni.
– Ha kulturáltabbak lennénk, mi, akik itt sorban állunk, nem kellene ennyit várni, de sajnos a legtöbben igyekeznek soron kívül bejutni, vagy megkerülni egy-két előttük álló embert. Ha mi ilyenek vagyunk, az illetékesektől sem várhatunk sokkal jobbat – elégedetlenkedett egy várakozó.
A szerencse a szerencsétlenségben az, hogy az első két sorbanállást, az űrlapok beszerzését és azok leadását, többnyire, sikerül egy nap alatt elvégezni. Az épületek tervrajzainak másolata és az ingatlantulajdoni bizonylat okozza a polgároknak a fejfájást – mindkettő szükséges a legalizáláshoz.
Sokan reménykednek abban, hogy az eredetileg meghatározott március 11-i határidőt, a csak nemrégiben befejezett sztrájk miatt, meghosszabbítják majd a Városépítési Intézetnél, egyelőre azonban hivatalos információkat ezzel kapcsolatban nem közöltek.