Az okok feltárására alakult bizottság a távfűtés folyamatában résztvevő vállalatok összehangolatlan, csak saját érdekeiket figyelembe vevő munkájában véli felfedezni a probléma gyökerét. Ezért a bizottság egy koordinációs központ létrehozását javasolja, amelynek feladata az érintett vállalatok munkájának összehangolása lenne.
Befejezte munkáját az az Igor Pavličić, Újvidék polgármestere által létrehozott bizottság, melynek feladata a fűtésidény során beállt komoly kiesések hátterének kivizsgálása volt, az, hogy fényt derítsen rá, milyen mulasztásokat követtek el, s ki vagy mi okolható a több ízben is hosszú időre hidegen maradt radiátorokért.
A bizottsági jelentés ismertetése kapcsán megtartott sajtótájékoztatón Igor Pavličić polgármester kijelentette, hogy a fűtési gondok nem számítanak új keletű problémának a városban, ezért úgy véli, végső ideje volt mélyebbre hatolni e kérdést illetően, s legalább áthidaló megoldásokat találni a szemmel látható hiányosságokra. A most elvégzett munkát a konkrét megoldási javaslatok fogják követni: a városi képviselő-testület következő ülésén elfogadják majd azt a határozatot, mely elrendeli az érintett vállalatoknak, hogy legfeljebb 15 nap leforgása alatt kidolgozzanak egy megfelelő akciótervet, amelynek gyakorlati alkalmazásával elhárulhatnak a távfűtés legégetőbb problémái – közölte a polgármester.
A bizottság kimerítő jelentésének lényege, hogy az újvidéki lakások távfűtésében résztvevő vállalatok, azaz a hőerőművek villanyáram-ellátásával megbízott Elektrovojvodina, az újvidéki Távfűtő Művek, valamint a Pannon Hőerőművek (TE-TO), teljesen koordinálatlanul, egymással alig kommunikálva, saját vállalatuk érdekeit előtérbe helyezve működnek – más szóval: a város nem rendelkezik egységes energetikai politikával.
Dr. Dušan Petrovački, a bizottság elnöke elmondta: a távfűtési rendszer túlságosan le van terhelve, elsősorban a túlnyomás, a vezetékekben áramló víz tervezettnél jóval nagyobb mennyisége miatt. A távfűtő nem rendelkezik védelmi rendszerrel, minek következtében – ahelyett, hogy a meghibásodásokat egy-két óra alatt el lehetne hárítani – teljes napokat vesznek igénybe az ilyen munkálatok. Ezért egyértelműen a Távfűtő Műveket terheli a felelősség, mert – bár annak illetékesei állandóan a városi költségvetésből kapott kevés anyagi eszközre hivatkoznak – ez alkalommal a pénzhiány nem lehet kifogás, hiszen a védelmi rendszer megvalósítása kevesebbe kerül egyes tervezett projekteknél, viszont kétségkívül sokkal fontosabb. Meghibásodások történnek, ám nem mindegy, hogy mennyi ideig tart azok elhárítása. Megfelelő védelmi rendszerrel a polgárok a legtöbbször meg sem éreznék a gondokat, így viszont minden egyes problémának közvetlenül ki vannak téve – hangsúlyozta a bizottság elnöke. Itt tehát egyszerűen arról van szó, hogy nem kívántak beruházni oda, ahol arra a legnagyobb szükség lett volna, tette hozzá.
A hőerőművek áramellátásával is komoly gondok vannak. Gyakoriak az áramkimaradások és feszültségingadozások, ami sok esetben végzetes lehet egy védelem nélküli rendszerre. Sajnos hazánkban olyanok az erre vonatkozó jogszabályok, hogy normálisnak tartják az ilyen ingadozásokat. Ez ellen azonban – városi szinten – semmit sem lehet tenni. A jelentésből kiderül, hogy még február 13-án, a legnagyobb meghibásodások alkalmával is megfelelt az előírásoknak az áramellátás, annak ellenére, hogy bizonyítottan voltak kimaradások. Az az egyik legnagyobb gond – hangzott el a sajtótájékoztatón –, hogy mindenki igyekszik úgy dolgozni, hogy éppen csak megüsse a szükséges nívót.
Hogy mi most a teendő? A bizottság egy koordinációs központ létrehozását javasolja, melynek feladata az érintett vállalatok munkájának összehangolása lenne. A Távfűtő Műveknél már folyamatban van egy diszpécserszolgálat megalakítása, Pavličić pedig pozitív eredményeket vár az Újvidéki Energia nevű tavaly létrehozott közös (a vajdasági áramszolgáltató és a TE-TO alkotta) vállalat 200 millió eurós beruházásaitól is. Azt ígérik, nem marad el a felelősök kérdőre vonása sem.