Pontosan tíz évvel ezelőtt követelte először a Vajdasági Szociáldemokrata Liga, hogy az Újtelep városrészben létesítsenek rendőrállomást, de azóta vajmi kevés történt ezzel kapcsolatban – mondta el a párt sajtótájékoztatóján Aleksandar Jovanović, a liga alelnöke.
A helyzet azóta megváltozott: Újvidék lélekszáma az elmúlt 8 évben – hivatalos adatok szerint – 80 ezerrel növekedett, legtöbben az ún. Óheréskert városrészbe költöztek, ahol egész utcákat bontottak le, és a családi házak helyére 4-5 emeletes tömbházak épültek. Az Újteleppel határos városrészben tehát teljesen megváltozott a lakosság összetétele és életvitele, így az újtelepi rendőrállomás létesítése nemcsak az ott élő 144 ezer polgárnak, hanem a Heréskertben, a Szatellitben és a környező városrészekben élőknek is érdekében állna. A meglévő rendőrállomások fellélegezhetnének.
Az utóbbi időben, amióta Jovanović a városi képviselő-testület elnöki posztjára került, négy levelet intézett a belügyminiszterhez ezzel a kéréssel, és Ivica Dačić válaszolt is ezekre, de konkrét feleletet nem adott arra vonatkozólag, hogy mikor és hol nyílik majd rendőrőrs.
– Újvidéken igencsak megromlott a közbiztonság, az idén kiraboltak 11 postafiókot, az Újtelepen történt egy gyilkosság is, tömegverekedés, tehát mindenképp több egyenruhás rendőrre van szükségünk. Adatokat nem közöl a rendőrség, de nem hivatalos forrásokból kiderül, hogy a városban 1,7 rendőr jut 1000 lakosra, Európa hasonló városaiban és országaiban ez az arány 4 rendőr 1000 lakosra. Németországban 4,4, Olaszországban 5,3, Szlovéniában, Szlovákiában 3,7 ezrelékes ez az arány, a szomszédos Horvátországban pedig 4,4 rendőr vigyáz 1000 lakosra. Belgrádban 2,83 rendőr jut 1000 polgárra, ezt az adatot a rendőrség igazgatója közölte. A belügyminisztérium a gazdasági válsággal, a költségvetési hiánnyal magyarázza azt, hogy nem nyithatnak rendőrállomást az Újtelepen, ugyanakkor Velika Plana község tavalyelőtt kapott egy 90 rendőrt foglalkoztató rendőrállomást, Ćupriján pedig egy 150 rendőrnek munkát adó őrsöt nyitottak. A két településen összesen 75 ezren laknak, a 144 ezer polgárnak otthont nyújtó Újtelep biztonságára pedig a mindössze 50 rendőrből álló heréskerti állomás dolgozói vigyáznak. Lehetőség tehát van, az újvidékiek nem válhatnak másodrendű polgárokká, ugyanolyan elbánás illeti meg őket, mint az ország többi polgárát – figyelmeztetett Jovanović.
Aleksandra Jerkov, a liga városi alelnöke, a szerbiai parlament képviselője bejelentette, hogy követelni fogja Dačić minisztertől az Újvidéken foglalkoztatott rendőrök számára vonatkozó pontos adatokat, összehasonlítva a többi szerbiai és vajdasági város adataival. Kikérik majd azt az adatot is, hogy Újvidék mekkora részét biztosítja a szerbiai költségvetésnek, és mekkora a Belügyminisztérium Újvidéket megillető költségvetési része.
– Könnyen kiszámolhatjuk, hogy mennyibe kerül egy rendőr munkahelye, a költségvetési adatok ismeretében pedig meghatározhatjuk azt is, hogy Újvidéknek hány rendőrre van joga – mondta a parlamenti képviselő, és bejelentette, hogy hamarosan kilincselő akcióba kezdenek, amely során támogató aláírásokat gyűjtenek majd az újtelepi rendőrállomás megnyitásának érdekében.