Az Ifjúsági Mozgalom helyi közösség vezetősége 2009 derekán hozta létre azt a keretein belül működő közbiztonsági csoportot, melynek egyik feladata minél szorosabb együttműködést létrehozni egyrészt a rendőrséggel, másrészt pedig a polgárokkal. Eredményeket máris fel tud mutatni: a Gagarin utcai óvodások biztonsága javult, amióta a rendőrök ügyelnek arra, hogy az ittas állapotban lévők ne garázdálkodjanak az óvoda udvarában.
A kábítószer-fogyasztók jelenlétéről tanúskodó, fűben talált tűk és fecskendők, a Jaša Tomić és Jovan Hranilović sugárutak kereszteződésénél idén márciusban történt gyilkosság, az egy nő halálát okozó részeg autós figyelmetlensége – mind, mind olyan hírek, melyek arra késztetnek, hogy akarva-akaratlanul is feltegyünk olyan kérdéseket, mint: eléggé biztonságos városban élünk-e, mit kéne tenni annak érdekében, hogy minél kevesebb ilyen és ezekhez hasonló hírt halljunk.
Az Ifjúsági Mozgalom helyi közösségben a közbiztonságról szóló vVitaestet szerveztek Tegyük biztonságosabbá környékünket! címmel, a polgárok aktív részvételével. Marko Mirković, a helyi közösség tanácselnöke lapunknak elmondta, a Jaša Tomić sugárúton történt gyilkosság azt eredményezte, hogy alapjában véve gondolják át a városnegyed biztonságát illető kérdéseket. Hagyományosan jó a heréskerti rendőrállomás és a helyi közösség közötti együttműködés, s az állandó kapcsolatnak köszönhetően lehetőség van arra is, hogy folyamatosan megtárgyalják a súlyosabb bűncselekmények kiváltotta helyzetet, ami azért fontos, mert valamiképp előkészíthetik azokat a terveket is, melyek a polgárok megnyugtatására irányulnak – egyfajta pszichikai ráhatás ez, tudatosítani, hogy aggodalomra nincs ok, a közbiztonság továbbra is szavatolt, egy-egy ilyen elborzasztó esemény után is.
– Tevékenységünk során az egyik legnagyobb gond, amivel szembetaláltuk magunkat, hogy a lakóközösségek nem rendelkeznek pontos listával arra vonatkozólag, ki lakik az adott tömbházban. Ezen jó lenne változtatni, mert az efféle hiányosságok bizonyos esetekben nagyban megnehezíthetik a rendőrség munkáját – azaz a körözött személyek kézre kerítését. A rendőrség és a helyi közösség közös célja, hogy egy biztonságos negyedet létesítsen a polgárok számára, hogy azoknak ne kelljen arról gondolkodniuk, este sétálhatnak-e egyet, vagy hogy nem törik-e fel lakásukat, pincéjüket míg távol vannak – mondta el Mirković.
Milan Jevtić, a szóban forgó helyi közösség biztonságáért felelős rendőrségi osztag vezetője lényegesnek tartja, hogy a rendőrség állandó kapcsolatban legyen a helyi közösséggel, sőt, egy lépéssel tovább haladva, a lakóképviseletek elnökeivel, s magukkal a polgárokkal.
– A hatáskörünk alá tartozó terület magába foglalja az Ifjúsági Mozgalom helyi közösség egész területét, beleértve a vasútállomást és autóbusz-állomást is. Meg kell teremtenünk a feltételeket arra, hogy a rendőrség gyorsabban, hatékonyabban elvégezhesse a munkáját. Maguk a polgárok azok, akik a legértékesebb információkkal szolgálni tudnak a rendőröknek, s nem fordítva. Ezért fontos az állandó kommunikáció megléte.
Tény, hogy az elmúlt néhány hónap folyamán növekedett az elkövetett bűncselekmények száma Újvidéken, így sajnos az Ifjúsági Mozgalom helyi közösség területén is – közölte Goran Radojev, a helyi közösség közbiztonsági csoportjának koordinátora.
– Világos, hogy a rendőrök száma kisebb a kelleténél a városban, s hogy nagy szükség lenne még egy rendőrállomásra, de ezek olyan dolgok, melyekre nem tudunk kihatni. Azt viszont megtehetjük, s meg kell tennünk, hogy erősítsük a rendőrség és a polgárok együttműködését, nagyobb biztonságérzetet, s így minőségesebb életkörülményeket teremtve.
A tribünön a polgároknak kérdőíveket osztottak szét, melynek kérdései a leginkább arra vonatkoztak, milyen rendellenes cselekményeket vettek a polgárok észre a helyi közösséghez tartozó negyed területén, s hol és milyen időpontokban a leggyakoribbak ezek. A kérdőívek kielemzése is minden bizonnyal segíteni fogja majd a rend fenntartásáért dolgozók munkáját.