Csütörtökön este a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központban koszorúzással és színielőadással emlékeztek meg az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulójáról.
A koszorúzás előtt Elor Emina színművésznő tolmácsolásában elhangzott, hogy március 15-e összetart minden magyar embert, bárhol is legyen a világon.
– Újvidéken nekünk nemcsak ezen a napon, hanem mindennap küldetésünk van. Nekünk, vajdasági magyaroknak ápolni kell hagyományainkat, anyanyelvünket, erősíteni közösségünket. Jelenünk és jövőnk nagyban függ attól, hogyan viszonyulunk a múltunkhoz. Elődeink harcoltak a szabadságunkért, sokat tettek azért, hogy ma itt állhassunk – hangzott el.
Vicsek Annamária, a VMSZ Újvidéki Városi Szervezetének elnöke elmondta, hogy március 15-e a vajdasági magyaroknak és az egész magyarságnak a legszebb ünnepe.
– Ezen a napon nemcsak a márciusi ifjakra, hanem arra a szellemiségre is emlékezünk, amely ezt a kort jellemezte, illetve azt a szabadságvágyat ünnepeljük, amely akkor jellemezte a fiatalokat. A mai embernek nem az a feladata, hogy az utcára vonuljon, és a rendszernek a lebontását követelje. A vajdasági magyarságnak vannak ugyanis olyan, legitim módon megválasztott képviselői, akik az asztaloknál tárgyalnak, és elősegítik a számunkra jó döntések meghozatalát. Tehát a márciusi ifjaknak, illetve március 15-ének más az üzenete. Ha a 12 pontnak a kezdő sorait olvassuk, azt, hogy mit kíván a magyar nemzet, szabadságot, békét és egyetértést, akkor azt hiszem, hogy ezzel mindannyian egyet tudunk érteni. A vajdasági magyaroknak is erre van szükségük – fogalmazott Vicsek Annamária.
Király Károly, a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ igazgatója arról beszélt, hogy március 15-e talán a legfontosabb nap a magyar történelemben, mivel az 1848/49-es forradalom és szabadságharc kezdetének évfordulója.
– A magyarok számára ez a nap nemcsak a múlt emlékét őrzi, hanem az önrendelkezés, a szabadság és a nemzeti öntudat ünneplése is. Korunk embere számos fontos tanulságot vonhat le a magyar szabadságharcból, történetesen azt, hogy az igazságért és az önrendelkezésért való küzdelemben mennyire fontos az áldozatvállalás és a kitartás. Az 1848/49-es események arra tanítanak bennünket, hogy a demokratikus értékeket, valamint az alapvető jogokat folyamatosan meg kell védeni és óvni – fejtette ki Király Károly.
Petőfi Sándor mellszobránál a Magyar Nemzeti Tanács nevében Kabók Roland és dr. Bagi Ferenc koszorúzott, a Vajdasági Magyar Szövetség nevében Vicsek Annamária, Bájity Borisz és Kiss Gyula helyezte el a virágot. A Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ nevében Király Károly koszorúzott.
Ezután egy színielőadást is láthattak a nézők Arany és Petőfi barátságának két éve címmel. Petőfi Sándort Tóth Péter Lóránt versvándor, Arany Jánost pedig Kálló Béla színművész alakította.
Ugyanaznap este az Európa Kollégiumban nagyszámú egyetemista jelenlétében szintén ünnepi műsorral emlékeztek meg az 1848/1849-es forradalom és szabadságharc évfordulójáról.
Nyitókép: Király Károly koszorúz (Fotó: Ótos András felvétele)