2024. november 24., vasárnap

Ennyire tellett

Háromszáz négyzetméternyi betonút a zentai Szent Anna temetőben
Épül a betonjárda az alsóvárosi temetőben (Fotó: Gulyás Béla)

Temetéskor az ember nem igazán figyel arra, hogy a végső nyugvóhelyek körül por, sár vagy hó van. Gondolatait lekötik azok az emlékek, amelyek az elhunythoz kötik. Merőben más a helyzet, ha alkalmi temetőjáráson vagyunk. Ilyenkor bosszúsan vesszük tudomásul, hogy csatakosak leszünk, mire befejezzük a körjáratot.

Az ilyen állapotot előidéző sírkertek közül a zentai alsóvárosi, Szent Anna temető sem volt kivétel. Salakos útjain, különösen a téli fagyok felengedése után, a cipőn kívül a nadrágszár is sáros lett.

Eddig. A napokban azonban a két jobb oldali és két bal oldali mellékúton változás történt. Gulyás Bélától, a Szent Anna temető üzemeltetőjétől megtudtuk, hogy a Jézus szíve templom egyházközössége a sírhelyek bérleti díjából és azoknak az engedélyeknek az árából, amelyeket a kőfaragó fizetnek a sírkövek felállítása okán való belépésükért, összesen 250 méter hosszan, 1,20 méter szélességben átlagosan 10 centi vastagságú betonjárdát építettek. Több százezer dinárt fordított az egyházközség erre a célra, de a kijelölt útvonalakat nem tudta befejezni, mert ennyire tellett.

Feltételezhetően a temető látogatói örülnek a változásnak. Vagy nem?

– Akik gyakrabban járunk az alsóvárosi temetőbe, tudjuk, hogy már régen szükség volt a betonjárdára, de csak mostanra sikerült előteremteni a szükséges összeg egy részét. A kivitelező meglehetősen gyorsan befejezte a munkát, s a legtöbb ember jó érzéssel vette tudomásul, hogy ezután nem kell a sárban járkálnia. Voltak azonban ellenvélemények, kifogások is. Egyesek keveslik a 120 centi szélességet, és nem akarják megérteni, hogy így jobb, mint ha két és fél méter széles, de fele ilyen hosszú lenne a betonjárda – hallottuk Gulyás Bélától. –Egyébként elsősorban nekünk volna okunk méltatlankodni az újonnan előállt helyzet miatt, hiszen ezután a szemét elhordásakor nem mehetünk végig az utakon traktorral, mert a betonjárdák a súly alatt összetörnének vagy elmozdulnának. Hasonló helyzetben lesznek a kőfaragók és az úgynevezett hadi tartaléknak számító terület bérlője is. A legjobb esetben is kézikocsival leszünk kénytelenek elszállítani a hulladékot, illetve a sírköveket a rendeltetés helyére.

Nincs más megoldás?

– Megpróbálunk kapcsolatba lépni a katonasággal és kieszközölni tőlük, hogy egy kaput nyithassunk a temető keleti oldalánál, ahol nehéz járművel is behajthatunk – magyarázta végül a temető üzemeltetője.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás