2024. november 24., vasárnap

Marad az óvatosság

Mikor robban a gáz, a benzin és a por?

A közelmúltban a zentai kórházban történt tragédia kapcsán többen felvetették, hogy a levegőbe jutva vajon milyen „töménységben” robbanhatnak fel olyan anyagok, amelyek detonációjára a szabad levegőn semmiképpen sem kerülhet sor.

Azt (szinte) mindenki tudja, hogy a benzinnel, a palackozott és a vezetékes gázzal nagyon veszélyes felelőtlenül bánni. Rudics Sándor mérnök, a zentai községi tűzoltóegység parancsnoka elmondta, hogy a benzin a szikrától akkor robbanhat fel, ha zárt helyiségben a levegőben nagyjából 1-4 százalék a benzingőz. Ennél nagyobb töménységben egyszerűen meggyullad, ami – tudjuk – szintúgy igen veszélyes helyzetet teremt. A vezetékes, vagy a palackozott, tehát a propán-bután gázzal is hasonló a helyzet.

– A fertőtlenítésre is használatos etilalkohol 3,3 és 18,9 százalék között képes a legkisebb, például statikus áram által keletkezett szikrától is robbanni. Amennyiben ilyen töménységben tartalmaz a levegő alkoholt, vagy 1-4 százalékban benzint, a műszálas ruhanemű kézzel történő gyors simogatása által is létrejöhet a szikra.

A szakemberek szerint a cukor és a liszt sem veszélytelen termék. Valóban?

– A zentaiak közül bizonyára sokan emlékeznek a majd három és fél évtizeddel ezelőtt történt malom-robbanásra, amely több halálos áldozatot és súlyos sérültet okozott. Sajnálatos módon akkor bebizonyosodott, hogy a lisztpor, amennyiben egy köbméter levegőben 20-2000 gramm gyülemlik fel és erősebb szikrát kap, mint például a malom esetében egy összetört villanyégőtől, igenis képes nagy bajt okozni. A cukorpor esetében szintén a 20-2000 gramm az értékhatár. Persze attól is függ, hogy milyen szemcsés a liszt, vagy a cukor. A kisebb átmérőjű szemcsék hamarább robbannak.

Vészhelyzet észlelésekor mi a teendő?

– A köznapi életből a liszt- és a cukorport akár ki is zárhatjuk. Alkohollal is főleg egyes munkahelyeken találkozhatunk. Számunkra tehát legveszélyesebb a benzin – és főleg a gáz! Az utóbbi eredetileg szagtalan, tehát nem észlelnénk. Ezért a szolgáltató maró, könnyen felismerhető szag-anyagot kever bele. Ha érezzük ezt a szagot, még véletlenül se kapcsoljuk fel a villanyt, mert szikra keletkezik. Legbiztonságosabb, ha azonnal elzárjuk a gázcsapot és a helyiségben – ajtó, ablak nyitásával – erős kereszthuzatot hozunk létre. Más szóval: minden esetben marad az óvatosság – magyarázta a szakember.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás