Végre valóra vált az, amire Zentán (is) régóta vágynak. Megalakult a környezetvédelmi alap, de ezzel együtt bizonyos teher nehezedik a lakosságra. Az idei évre tervezett 11millió dináros bevételt ugyanis környezetvédelmi illeték címén az önkormányzat már kirótta, ami – érthetően – nem számíthatott az érintettek lelkesedésére. Magából az illetékből 9millióra, a környezetszennyezési térítésből pedig 2millió dinárra számít Zenta vezetősége. Hogy ebből mennyi valósul meg, az csak az év végén fog kiderülni.
Annál inkább érdekli az embereket, hogy Zenta vezetősége mire szándékozza elkölteni ezt a pénzt. Nem kevesen ugyanis kifejezték kétkedésüket, miszerint ez is csak a községi költségvetésnek nevezett feneketlen zsákba kerül, ahonnan igen nehéz lesz „kicsalogatni” a környezetvédelemre szánt eszközöket.
Szarvák Baráti Erika, a községi közigazgatás vezetője elmondta, hogy az illeték nem a községi költségvetés folyószámlájára, hanem külön számlára kerül, és csak célirányosan, tehát a községi képviselő-testület által a napokban elfogadott és az illetékes minisztérium által is jóváhagyott program alapján költhető.
– A program szerint félmillió dinárt az elhullott állatok szakszerű elhelyezésére, nem kevesebb, mint 3millió dinárt a parlagfű irtására, 1,5millió dinárt pedig erdősávok létrehozására kell fordítanunk – magyarázta a zentai közigazgatás vezetője. –Az ipari övezetben a légszennyeződés mérésére, félmillió dinárt zajmérésre, 50ezer dinárt a talajvíz minőségének ellenőrzésére tervezünk költeni, 200ezer dinárral pedig a Tisza vízminősége ellenőrzésének költségeihez tervezünk hozzájárulni. Előreláthatólag 200ezer dinárra lesz szükség a nyilvános fürdőhelyeken a víz minőségének ellenőrzésére, 150ezer dinár pedig a Mákos határrészen az esetleges ipari szennyeződés mérését szolgálja majd.
• Ki fogja a méréseket, ellenőrzéseket elvégezni?
– Valószínűleg már a közeljövőben kapcsolatba lépünk a szakintézményekkel és velük fogunk szerződést kötni a feladatok elvégzésére.
Szarvák Baráti Erika azt is elmondta, hogy az elkövetkező időszakban az eddiginél nagyobb figyelmet kell fordítani a polgároknak a környezetvédelem fontosságára vonatkozó tájékoztatásra, valamint ezen a téren szorosabb együttműködést szeretnének kialakítani a tömegtájékoztatási eszközökkel is.
Ismerve az emberek adózási kedvét, megtörténhet, hogy az év végéig nem sikerül begyűjteni a tervezett 11millió dinárt. A hiány mindenképpen hátráltatni fogja a program maradéktalan megvalósítását, s ebben az esetben az elsődlegességi sorrendről a polgármester asszony dönt.