Ismeretes, hogy tavasszal a kormány úgy döntött, némi anyagi előnyt biztosít azok számára, akik régi autójukat hajlandók és képesek újra cserélni. Az akció keretében 10 000 FIAT Puntot „jelölt ki” a meglehetősen vonzó „régit újért” akcióra, aminek az volt a lényege, hogy a meghatározott roncstelepeken leadott régi járgányért 1000 euróra szóló bizonylatot kap a polgár, s az említett olasz kocsi vásárlásakor ezt az összeget neki jóváírta a gyár. Persze, az immár olasz kézben levő kragujevaci gyár nem szenvedett kárt, mert az államtól megkapta az említett pénzt.
Mi több, akinek nem volt elég készpénze új Punto vásárlására, bankhitelt vehetett fel igen kedvezményes, évi mindössze 4,5 százalékos fix(!) kamattal. Nem csoda, hogy egyes, kijelölt gépkocsi szalonokban szinte sorban álltak, s olykor három hónapot is kénytelenek voltak várni a kocsira.
Két héttel ezelőtt azonban, minden előzetes bejelentés nélkül, az értékesítő helyek tájékoztatót kaptak, miszerint azonnal állítsák le a „régit újért” akciót. Utólag kiderült, hogy valaki nagyon elszámolhatta magát, mert a fentebb említett 10 000 Punto viszonylag gyorsan gazdára talált és a kormánynak nem sikerült fedezetet találni a további mennyiség támogatására.
A várakozó listán szereplők, közöttük olyanok is, akik régi autójukat átadták a roncstelepen, egyszerűen elálltak az új kocsi vásárlásától, mások pedig megoldást kerestek – és találtak, hiszen az első napokban senki sem beszélt arról, hogy a továbbra is lehetőség van a kedvezményes bankhitel felvételére.
A FIAT zentai autószalonjában az akció idején több, mint 110 kocsit adtak el, s az elmúlt két hét alatt újabb egy tucatnyi talált gazdára. Mi több, továbbra is felveszik a „rendelést”, hiszen, amint azt az Intesa (volt Panonska) bank zentai egységében megtudtuk, őket alapjában véve nem érdekli, hogy „régit újért” veszi fel a polgár a kedvezményes hitelt, s ezt a gyakorlatot mindaddig folytatják, amíg a pénzintézmény központjától nem kapnak más utasítást.
A helyzet tehát az, hogy a kormány 10 millió euróért két legyet ütött egy csapásra. Gyakorlatilag kivont a forgalomból tízezer, a közlekedésre veszélyes autót, s a helyükbe lépő Puntok legyártásával több ezer munkahelyet megmentett a volt Zastava gyárban.
Az erre szánt pénz azonban elfogyott. Mégis maradt annyi, hogy – az előzetes bejelentések szerint – újévig támogatni tudja a Punto vásárlására hitel felvenni szándékozókat. Ami nem csekélység, hiszen más típusok esetében az euró alapú hitelekre a bank évi 18, dináralapúaknál pedig nem kevesebb, mint 24 százalék kamatot számít fel. Ezzel szemben, mint említettük, az olasz kocsit venni szándékozók alig 4,5 százalékot fizetnek. A többit az állam átutalja a banknak.