2024. november 24., vasárnap

Vállalkozó szellemű gazdák kellenek

Az ország politikai vezetői szinte folyamatosan azt szajkózzák, hogy immár az Európai Unióba való belépés küszöbén állunk. Annak ellenére, hogy ez nem egészen igaz, a mezőgazdáknak (is) gyorsított ütemben készülniük kell(ene) erre az esetleges lépésre.

Mit tehetnek a mezőgazdák a belépési előkészületek folyamán? – kérdeztük Kovács Józsefet, a Vajdasági Gazdakörök Szövetségének elnökét.

Kovács József

– A földművesek egymagukban nem remélhetnek átütő sikert. Az előkészületek során jelentős feladat hárul ugyanis a községekre, hiszen Szerbia agrárállam, s Vajdaságra ez még inkább jellemző. Az EU-ban a farmergazdaságok a versenyképesek, hiszen a hagyományos termeléssel ellentétben rugalmasabban tudnak alkalmazkodni az új körülményekhez. A fejlett országokban a földművesek és állattenyésztők nem egymaguk keresik a legjobb megoldást, hanem korszerű szövetkezetekbe tömörülnek. Nekünk is ezen az úton kellene elindulnunk, de ezt megelőzően Szerbiának, az európai mércék szerint, meg kellene reformálnia a mezőgazdaságot.

Milyen téren kell szerepet vállalnia a községnek?

– Elsősorban megfelelő projektumokat kell előkészíteni, mert azok nélkül semmiképpen sem közelíthetjük meg az EU mezőgazdasági fejlesztésre előirányozott pénzforrásait. Mindenképpen ki kell dolgozni a középtávú programot, s ezt a tevékenységet a községnek kellene irányítania. A községeknek a továbbiakban serkenteniük kell az új, nyugati elvekre épülő szövetkezetek létrehozását. Segítséget kell nyújtaniuk a gazdálkodás módjának a változtatásában, vagyis tudatosítaniuk kell a mezőgazdasági vállalkozókban, hogy a versenyképesség növelése érdekében szükséges az alapeszközökbe és gépekbe, az öntözésbe való beruházást, új technológiát kell bevezetni, új haszonnövényeket szükséges meghonosítani, s nem utolsósorban fel kell készülni a tájjellegű termékek előállítására.

A felkészülés során mit tart még lényegesnek?

– Igen fontos, hogy minél előbb megkezdjük a gazdák szervezett, intézményes képzését, mert az EU-ba való esetleges belépés után a képzett, vállalkozó szellemű gazdáknak lesz legnagyobb esélyük a talpon maradásra. Sajnos a földművesek képzése napjainkban is csupán alkalomszerűen, távlati tervek nélkül történik, s ez elfogadhatatlan. Végül: a mezőgazdasági minisztérium, több község és számos prominens szakember azt javasolja, hogy minden községben meg kellene alakítani a mezőgazdasági osztályt vagy ügynökséget, amelynek a falu és a mezőgazdaság fejlesztése lenne a feladata. Erre vonatkozóan több jó példát találhatunk. Kragujevacon és Leskovacon osztályt, Nagykikindán ügynökséget hoztak létre, és az eddigi eredményeik biztatóak – mondta Kovács József.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás