2024. november 24., vasárnap

Energia, te drága

Zentán is divattá vált a családi házak külső szigetelése

Sokukat mellbe vágott a napokban megjelent hír, miszerint a kormány engedélyezte a NIS-GAS részére a földgáz árának hatvan százalékos emelését. Arra már hónapokkal korábban számítani lehetett, hogy jelentős mértékben megdrágul ez az energiaforrás, hiszen az orosz miniszterelnök hetekig lebegtette a lehetőséget, hogy a legnagyobb gázkitermelő, vagyis Oroszország a jövőben legalább felével növelni fogja az árat. A korábbi szerb kormány azonban folyamatosan azzal ámította a népet, hogy a Nagy Testvér Szerbia esetében kivételt tesz. Hát – nem tett.

Aki teheti, szigeteli a házát (Gergely József felvétele)

A gáz tehát drasztikusan megdrágult, s rövid idő alatt maga után vonja a szolgáltatások és termékek árának lényeges emelkedését. Például a távfűtő művek sem maradhatnak a tavalyi árszinten.

Úgy tudni, hogy a zentai cukorgyár negyven százalékos áremelést szeretne elérni a távfűtésben. Erről azonban csak a községi képviselő-testület tanácsával való egyeztetés után születhet végleges döntés. Akik a távfűtő rendszerből kapják a meleget, kénytelenek előretekinteni, s legalább nagyjából kiszámolni, hogy a küszöbön álló tél mennyivel terheli meg a családi költségvetést.

– Ha akarjuk, ha nem tudomásul kell vennünk, hogy az idő múlásával az energia egyre drágább lesz – mondta Lengyel Károly gépészmérnök, a zentai Eko Term fűtési rendszerekkel foglalkozó magánvállalat tulajdonosa. – Nem véletlen, hogy a távfűtő rendszert üzemeltető cukorgyár éppen most döntött úgy, hogy saját költségén mindegyik fogyasztónál felszereli a kalorimétert, vagyis az elfogyasztott hő mérésére szolgáló műszert. Annak ellenére, hogy viszonylag nagy beruházásról van szó, minden bizonnyal megéri neki, hogy ezzel részben rákényszerítse a fogyasztókat a hőenergia ésszerű használására, részben pedig azért, hogy a lakossági takarékossággal csökkentheti a rendszer megterhelését.

Hogyan lehet kivédeni a pazarlást?

– Odafigyeléssel, de elsősorban a lakások, házak, üzlethelyiségek megfelelő szigetelésével. Zentán valóságos divathóborttá vált a házak styroporral, vagy demittel való szigetelése. Jószerivel lépten-nyomon találkozhatunk a mesterekkel, akik megbízásból teljesen „becsomagolják” a házat.

Megéri komoly összeget fordítani erre?

– Mindenképpen, hiszen az öt centi vastag styropor, vagyis habszivacs hőszigetelés szempontjából majdnem egyenértékű az ötven centi vastag téglafallal. Ezzel a módszerrel akár 30 - 35 százalékos megtakarítást is elérhetünk. Persze, ha a házban, lakásban is odafigyelünk a melegítésre.

Hogyan?

– Több műszaki lehetőség van erre, de leggyakoribb a hőérzékelő radiátorcsapok felszerelése. Ezzel meglehetősen pontosan be tudjuk szabályozni, hogy 6 és 28 fok között milyen hőmérsékletet szeretnénk tartani. Ahol, például, alig tartózkodunk, felesleges a 20-22 fok. Például a hálószobában elég ha este melegítünk, vagy a konyhában, főzés idején, főleg az ilyen kedvező időjárás esetén, akár teljesen elzárhatjuk a radiátor szelepét.

Volt eset, amikor konkrétan is tapasztalták a megtakarítást?

– Néhány évvel ezelőtt egy törökkanizsai családi házban megépítettük a gázvezetéket. A tél folyamán a tulajdonos többször is felhívott, hogy kataszrófálisan sok gáz fogy. A helyszínen kiderült, hogy a ház falai 25 centi széles falazóblokkból épültek és a padló, illetve a padlás sem volt szigetelve. Az illető polgár a következő fűtési idényig teljesen leszigetelte a házat, s a tél beköszöntével kiderült, hogy felére csökkent a gázfogyasztása.

Mennyibe kerül(het) a többször is említett szigetelés? Akik legalább valamennyit konyítanak hozzá, akár egyedül is megcsinálhatják. A „kulcsrakész” megoldás, anyaggal, festéssel, munkadíjjal, négyzetméterenként 10 - 14 euróba kerül. S egy 100 négyzetméteres fűtési területű ház esetében a befektetés nagyjából 10 év alatt megtérül.

Az új energiaárak tükrében azt is szem előtt kell tartani, hogy aki továbbra is a korábbi, „ajtó-ablak nyitva” távfűtési rendszerhez ragaszkodik, ne lepődjön meg, ha a fogyasztásmérő óra alapján kialakult költsége a tavalyinál akár 50-60 százalékkal is nagyobb lesz.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás