2024. július 17., szerda

A helyi közösségeknek is jut a költségvetésből

Zenta idei költségvetése megközelíti a 900 millió dinárt

A zentai önkormányzat idei első sajtótájékoztatóján a jelenlévő újságírók a község idei költségvetését vehették górcső alá. Az idei büdzsé mintegy 850 millió dinárt tesz ki, a költségvetés használóinak saját bevételeivel együtt pedig valamivel több mint 881 millió dinárt. Az adatokat Matykó Árpád, a községi hivatal pénzügyi osztályának vezetője közölte. A bevételre kihatnak a szeptemberi törvénymódosítások, mivel pl. a cégtáblailleték vagy a gépjárművek utáni adók, illetékek megfeleződtek. A 14 millió dinárnyi kiesést más külső forrásból kell pótolni. A büdzsében jelentős változást hozott, hogy belekerültek a helyi közösségek beruházásai, s ez által 35 millió dinárral nagyobb összeg jut a helyi közösségeknek.

(Fotó: Gergely József)

(Fotó: Gergely József)

Matykó megjegyezte, hogy a büdzsé elkészítésénél egyebek között kiindulási alap volt, hogy a fizetések növekedési maximumát 5 százalékban szabta meg a kormány, valamint a lehető legnagyobb takarékosságra buzdított. A községnek a kultúrában, oktatásban és a sportban elfoglalt központi szerepéből adódóan szembetűnő, hogy a községi bevételek a helyi intézmények fenntartására elegendőek, a fejlesztésre szánt pénzt viszont külső forrásokból kell előteremteni. Alapelvként szolgált az is, hogy az előző időszakból áthozott tartozások szintén szerepeljenek a költségvetésben, ezek hozzávetőlegesen 66 millió dinárt tesznek ki.

A helyi közösségek működésére hozzávetőlegesen a következő összegek szerepelnek a költségvetésben: Tisza-part–Alvég – 2,14 millió dinár, Centar–Tópart – 1,83 millió, Kertek – 2,03 millió, Felsőhegy – 1,7 millió, Bogaras – 1,49 millió, Tornyos – 1,48 millió, Kevi – 871 ezer dinár. A helyi közösségek fejlesztésére összesen 35 millió dinárt terveznek. Ezt a pénzt utak és járdák karbantartására, a csatornahálózat kiépítésére, közösségfejlesztésre és a vízellátás javítására fordítják.

A fontosabb tevékenységek közül oktatásra – óvodától a középiskolákig – 197 millió dinárt fordítanak, a Történelmi Levéltár munkájára 11,3 milliót, környezetvédelemre összesen 45 milliót, amely összeg többek között a hulladékkezelés költségeit is magában foglalja. A civil szervezetek 8,9 millió dinár összegben kapnak támogatást. A sportkultúrára 25 millió dinárt fordítanak, a művelődési életre 49,7 milliót, szociális védelemre 25,3 milliót, az egészségügy támogatására 12,8 milliót.

Ez utóbbi tételről mgr. Dragana Radonjić, a községi tanács egészségügyért és szociális politikáért felelős tagja elmondta, hogy tavaly egészségügyi célokra 4,25 millió dinárt különített el az önkormányzat, az idén viszont ugyanerre majdnem 13 milliót. Ebből az összegből egyebek között 8 millió dinárt szántak az Egészségházra – folyamatban lévő felújításokra és felszerelések beszerzésére –, 4,5 milliót a gyógyszertár részére: befejezik a központi gyógyszertár felújítását, ezenkívül a község falvaiban a gyógyszerkiadásra szolgáló épületek adaptációjára. A költségvetésben 500 ezer dinár szerepel a gerontológiai központ megalapításának szükségességét vizsgáló tanulmány kidolgozására is.

„Visszaáll” a nőgyógyászati rendelő

A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy sikerült megegyezni az egészségház és a kórház igazgatóival, aminek köszönhetően a Tisza-parton lévő nőgyógyászati rendelőben január 20-ától naponta lesz ügyelet, s mindennap másik nőgyógyász rendel, így a hölgyek megválaszthatják orvosukat.