2024. november 24., vasárnap

Artúr meg a mályvagyökér

A késő őszi, tél elejei gazos, látszólag elvadult Aranka folyócska mente kincseket rejt a kiváló helyismerettel és találékonysággal megáldott bánáti őslakosság számára. A töltésoldalban egy idősebb és egy fiatalabb férfi ás serényen, le-lehajolnak, valamit kiemelnek, kitépnek a szurkos, ragadós feketeföldből. Közelükbe érve sem hagyják abba a munkát. A száraz, jellegzetes, bokorszerű fás vesszőcsomókat ássák meg. Mit keresnek?

A tapasztalt szem a sokféle-fajta száraz kóró, ágas-bogas gyomnövénymaradvány között is tévedhetetlenül választja ki az évelő fehérmályva föld feletti elszáradt vesszeit, melyek alatt a szilajul kapaszkodó gyökerek fúródnak a talajba. Ez az értékes gyógyhatású anyagokat tartalmazó mályvagyökér. Meg kell érte küzdeni, nehezen adja meg magát az ásónak, fél méter mélyre is le kell érte ásni, jó, ha néhány hüvelyknyi hosszúságú darabot ki lehet emelni. A kívül szürkés, belül fehér gyökerek néha elágazóak, nem nyúlnak nagyon mélyre, ezeket könnyebb kiásni.

Az idősebbik gyökérszedőt, a hódegyházi Bálint Artúrt sikerül szóra bírni:

Nehéz kenyérkereset a mályvagyökérszedés

Késő ősszel legjobb szedni a mályva gyökerét, bár ekkor már gyakran szeles, esős, hideg idő fogad bennünket. De mi rá sem hederítünk a hidegre, van jó központi fűtésünk, az ásónyél. Azt kell jó erősen megfogni, szorítani és nekimenni a mályva tövének, mindjárt nincs olyan hideg, még a kabát is lekívánkozik, meg a sapkát is feljebb kell tolni a homlokon.

A tél közeledtével hamar esteledik, rövid a délután. Sötétedésig egy-egy alkalommal kisebb nejlonzsáknyi gyökeret tudok kiásni a földből. Néha megtréfál a mályva, húznám ki, de nem enged, egyszer csak elszakad, és már esek is hanyatt. Nem könnyű kenyérkereset a gyökérszedés, de egy kevés pénzt azért hoz a konyhára. Otthon, ketten a mamával – a lányok már kirepültek a családi fészekből, a saját életüket élik – ráérünk tisztogatni, megpucolni a gyökereket. Kis kockákra vágva szárítjuk a mályvagyökeret, majd csak azután lehet próbálkozni az eladásával valamelyik gyógynövény-felvásárlónál.

Mályvagyökérszedők az Aranka és a halastó közötti területen

Decemberben egy kiló szárított fehérmályvagyökérért 600 dinárt fizettek. Hogy azután ebből hány doboz vagy zacskó mályvát csomagolnak a patikák számára, nem tudom, de biztos, hogy többszörös áron adják tovább. Mi is fogyasztjuk olykor a mályvagyökérből főzött teát, jót tesz a gyomornak, meg a köhögésre is javallott – mondta a mályvaszedő.

A késő ősszel gyűjtött gyökér vízhajtó, bőrnyugtató és sebgyógyító hatású. Főzetét általában emésztési és bőrproblémákra használják, főként a száj gyulladásai, gyomorhurut, gyomorfekély, bélgyulladás és a vastagbél krónikus gyulladásos betegségének kezelésére. Növeli a tejelválasztást, és nyugtatja a hörgőket.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás