Szombaton tartották meg Zentán, a helyi Zenta Tekeklubban a II. Soltis Mária Emlékversenyt, amelyen Szerbia több településének vak és gyengénlátó tekézői mérettettek meg egymással, így tisztelegve az egykori zentai Európa-bajnok sportoló, a 2007-ben elhunyt Soltis Mária emléke előtt.
A megnyitóünnepség kezdetén Györe Árpád, a Zentai Vakok és Gyengénlátók Egyesülete elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, aki üdvözlő beszédében kiemelte, a torna sokkal inkább az emlékezésről és a barátkozásról szól, mintsem a valódi küzdelemről, ugyanis – ahogyan fogalmazott – a versenyzők elsődleges célja nem az, megküzdjenek az első, a második és a harmadik helyezésért, hanem az, hogy együtt emlékezzenek Soltis Máriára, ezzel is tisztelegve emléke, valamint sportolói és emberi nagysága előtt.
Soltis Mária leánya, Szabó Valentina édesanyjára emlékezve elmondta, a torna névadója 1980-ban kezdett el versenyszerűen tekézni, majd látásának megromlását követően a vakok és gyengénlátók mezőnyében nemzetközi szinten is jelentős eredményeket ért el. Az első nemzetközi sikerét 2001-ben érte el, amikor a csehországi Európa-bajnokságon aranyérmet szerzett. Ezt követően 2002-ben Szlovákiában, 2003-ban pedig Lengyelországban lett ezüstérmes. 2004-től már más kategóriában versenyzett tovább, ám ott egészségének romlása miatt már nem volt olyan sikeres, mint korábban, de még így is szép eredményeket ért el. 2006-ban még megnyerte a vajdasági és az országos bajnokságot, de 2007 januárjában, életének 57. évében betegsége legyőzte őt.
Az emléktornát hivatalosan megnyitó Ceglédi Rudolf, Zenta község polgármestere köszöntőjében kiemelte, a rendezvény méltó emléket állít Soltis Máriának, aki bebizonyította, hogy a küzdelmet semmilyen körülmények között sem szabad feladni. Kifejtette, a sorscsapások esetenként nem megtörik, hanem erősítik az embert, és serkentőleg hatnak a megkezdett út folytatására. Hozzátette, a zentai önkormányzatnak meggyőződése, hogy a sérült vagy fogyatékkal élő emberek is a társadalom teljes értékű tagjai, és őket is ugyanaz a méltóság és jog illeti meg, mint a többi polgárt, éppen ezért igyekeznek segíteni azon egyesületek munkáját, amelyek felkarolják az ilyen személyeket.
A versenyt szervező Zentai Vakok és Gyengénlátók Egyesülete 2012 óta működik önálló szervezetként, tagjai korábban a szabadkai községközi szervezet berkeiben fejtették ki tevékenységüket. A zentai egyesület jelenleg 64 tagot számlál, 2013 áprilisa óta a Vajdasági Vakok és Gyengénlátók Szövetségének is a tagja, amely az elnök elmondása szerint már az országos szövetség munkájába is bekapcsolta a szervezetet.
– Az egyesület legfőbb célja a tagosítás nemcsak Zenta község, hanem a környező községek területéről is, mivel a szabályzatunkban foglaltak értelmében a Zenta községbeli, valamint a vonzáskörzetéhez tartozó településekről áll módunkban tagokat toborozni. A másik fontos célkitűzésünk az egyesület tevékenységének továbbfejlesztése, elsősorban a tájékoztatás szintjén, ugyanis mivel a tagjainknak gond van a látásukkal, nem lehet nekik hagyományos meghívókat küldeni, ezen okból kifolyólag mielőbb át kell térnünk a CD-n vagy DVD-n való tájékoztatásra. Ennek megvalósításához azonban szükségünk van egy komolyabb számítógépre a hozzá tartozó kellékekkel együtt, valamint olyan lejátszókra, amelyeken a tagjaink le tudják azokat hallgatni – hangsúlyozta Györe Árpád, hozzátéve, ha mindezt meg tudják valósítani, az óriási előrelépést jelent majd az egyesület életében.
A zentai önkormányzat idén első ízben biztosított anyagi forrásokat a Zentai Vakok és Gyengénlátók Egyesülete számára a költségvetésből, emelte ki Dragana Radonjić, a községi tanács egészségüggyel és szociális kérdésekkel megbízott tagja, hozzátéve, igaz, hogy egyelőre nem nagy összegről van szó, ám – ahogyan fogalmazott – ez csak a kezdet, ugyanis mindent megtesznek majd azért, hogy növelni tudják a támogatás összegét, felismerve annak a tevékenységnek a jelentőségét, amit az egyesület a községbeli vak és gyengénlátó személyek érdekében kifejt.