Zentán nagyjából ötszáz magánvállalkozó tevékenykedik. Számukat azért nem lehet naprakészen megállapítani, mert az illetékes köztársasági szervek csak igen tekintélyes (majdnem 2500 eurós) rendelési díj befizetése után hajlandók adatokat szolgáltatni az érdeklődő egyesületeknek.
Annak ellenére, hogy a zentaiak csak hozzávetőleg ismerik saját tagságuk létszámát, igyekeznek – főleg az utóbbi időben – minél többet „szem előtt” lenni. Már régebben is készítettek amolyan önbemutató kiadványt, most azonban csak a termelők és szolgáltatást nyújtók tevékenységének rövid megjelenítésével, valamint a fuvarozók és a taxisok névjegyzékének listaszerű közzétételével próbálnak a belgrádi, újvidéki, topolyai, szabadkai, szegedi és a temesvári árumintavásárokon, kiállításokon minél több látogatónak bemutatkozni.
– Ezúttal is egy A5-ös formátumú brosúrát tervezünk készíteni, s a lehetőség szerint minél több, legalább háromezer példányban kinyomtatni, hogy a különféle szakmai találkozókon megismertessük a szakmabeliekkel, valamint a látogatókkal a zentai termelő és szolgáltatásokat nyújtó vállalkozóink munkáját, lehetőségeit – magyarázza Rácz Szabó Róbert, a zentai magánvállalkozók egyesületének titkára. – Az előzetes számítások szerint hozzávetőleg 300 000 dinárba kerül a füzet elkészítésére, amit egy pályázaton nyert 250 000 dinárból, valamint 50 000 dinár önrészből fogunk megvalósítani.
• S ha elfogyna?
– A kiadvány előkészítése többe kerül, mint ha kész anyagokkal rendelkeznénk, ezért úgy döntöttünk, hogy a nyomtatás után a kész oldalakat megtartjuk, s ha szükség lesz újabb mennyiségre, bármikor elvégezhetjük az utánnyomást.
• Mit várnak a kiadványtól?
– Mi csak azt igyekezünk elérni, hogy a határainkon innen és túl minél többen tudomást szerezzenek rólunk, mert csak így van lehetőségünk az esetleges hazai és nemzetközi vállalkozói kapcsolatok kiépítésére és a majdani közös vállalkozásokba való bekapcsolódásra.
Rácz Szabó Róbert azt is elmondta, hogy a pénzre az önkormányzat pályázott és ő teremtette elő a szükséges önrészt is, vagyis a kiadványban helyet kapott magánvállalkozóknak nem kellett saját eszközeikkel hozzáárulniuk a füzet megjelenéséhez.