2024. november 24., vasárnap

Több tízezer ügyirat

Egyre több dolga van a zentai ügyfélszolgálatnak

Huszonnyolc hónappal ezelőtt kezdte meg működését a zentai közigazgatás új ügyfélszolgálata. A korábbiaktól eltérő munkarendnek az volt a célja, hogy az ügyfélnek ne kelljen irodáról irodára vándorolnia, míg kézhez kapja az igényelt dokumentumot, hanem mindent egy helyen el tudjon intézni. Nos, ezt jószerivel maradéktalanul sikerült is elérni, annak ellenére, hogy évről évre egyre több dolga van annak a hét embernek, akik minden munkanapon fogadják a feleket.

Telefonon is adnak információkat (Gergely József felvétele)

A tavaly végzett munkáról kérdeztük Jankovics Rolandot, a közigazgatás vezetőjét.
– Tavalyelőtt összesen 49 310 különféle okmány igénylését vettük fel. Tavaly ez a szám 15 százalékkal növekedett, vagyis összesen 56 626 kivonatot, bizonylatot, engedélyt stb. adtunk ki. Ennek több mint fele, pontosabban 29 121 anyakönyvi kivonat, illetve dokumentumhitelesítés volt, de jelentős az állampolgársági bizonylatok, illetve a személyigazolványok kiváltásával kapcsolatos űrlapok hitelesítése iránti „kereslet” is. Családi pótlékkal, anyasági pótlékkal és szüléssel kapcsolatos okmányokból több mint 4500-at, építési és közművesítési dokumentumokból csaknem 2500-at, 1679 munkakönyvet, több mint ötezer kataszteri okiratot és több mint 2000 vállalkozásokra vonatkozó ügyiratot készített el az illetékes szolgálat. Mindezek a dokumentumok az ügyfélszolgálatunkon keresztül jutottak el az igénylőkhöz – magyarázta Jankovics Roland.
Az adatokból nem nehéz kiszámítani, hogy naponta átlagosan 226 ember fordult meg a viszonylag szűkös szolgálatban, vagyis mindegyik előadó több mint harminc ember ügyét kezelte.


– Mivel magyarázható, hogy egyre több a munka?
– A különféle kormányrendeletek és törvények alkalmazása egyre nagyobb megterhelést jelent a helyi közigazgatásoknak, viszont az erre való hivatkozással semmiképpen sem tehetjük meg, hogy várakoztatjuk a hozzánk forduló embereket.


– Újabban interneten is lehet „rendelni” anyakönyvi kivonatot, állampolgársági bizonylatot. Élnek-e az emberek ezzel a lehetőséggel?
– Szinte az első naptól kezdve folyamatosan érkeznek az ilyen jellegű igénylések. Tavalyelőtt 1780-at, tavaly pedig csaknem ugyanennyit kaptunk, és a lehetőség szerint 2-3 napon belül postai úton, utánvétellel kézbesítjük is az okiratot. Persze elsősorban az állampolgársági bizonylatok igénylésénél megtörténik, hogy az illető nem a mi nyilvántartásunkban szerepel. Őket, az igénylők mintegy 15 százalékát, a tényállás megállapítása után azonnal, telefonon értesítjük, s lehetőség szerint arról is tájékoztatjuk, hogy hova kell fordulniuk. Az ilyen esetek időigényesek, de szerencsére dolgozóink igen hamar megértették, hogy mi vagyunk az ügyfelekért, és nem fordítva. Az sem mellékes, hogy az említett ügyiratok kidolgozása az érintett osztályokon dolgozókra hárul, azzal, hogy ők nincsenek közvetlen kapcsolatban a polgárokkal, tehát munkájukat viszonylag nyugodt körülmények között végezhetik.
A zentai közigazgatás vezetője azt is elmondta, hogy az ügyfélszolgálat kötelessége, a fentebb felsoroltak mellett, a napi bejövő és kimenő posta kezelése. Látszólag ez amolyan semmi kis feladat, de ha szem előtt tartjuk, hogy egy év alatt postai úton több mint 10 000, a kézbesítőkkel pedig majdnem ugyanannyi küldemény jutott el a polgárokhoz, akkor nem is tűnik olyan kevésnek.


A felek véleményéről nem kérdeztük a főosztályvezetőt, mivel a vélemények könyvében messzemenően túlsúlyban találhatók az elismerő mondatok. Az emberek tehát elégedettek a több mint két évvel ezelőtt felállított munkarenddel.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás