A zentai mezőgazdasági szakszolgálat hatásterületén évente többször is ellenőrzi a vetések állapotát, s az eredményekkel összhangban javasolja a további munkálatok menetét, illetve az újratermelési anyagok felhasználását.
– Mi a helyzet az idén az őszi kalászosokkal? Kérdeztük Miloš Halgašev ágrármérnököt, a szakszolgálat szakemberét.
– Az elemzésekből megállapítottuk, hogy biztató az őszi kalászosok állapota. Tavaly szeptemberben ugyan mindössze 10,5 milliméter csapadék esett, de az év utolsó hónapjai bőven pótolták a hiányt. Októberben ugyanis 55,1, novemberben 72,4, decemberben pedig 72,2 millimétert mértünk. Ez a csapadékmennyiség rendkívül kedvezően hatott a csírázásra, majd pedig a növény fejlődésére. A december második harmadában beköszöntött keményebb fagyokat a vetések viszonylag könnyen átvészelték, hiszen a hótakaró megvédte a kifagyástól. Hasonló volt a helyzet januárban is – mondta az agrármérnök.
A szakembertől azt is megtudtuk, hogy a tavalyi őszi vetési munkálatok nagyjából 30 százalékkal kisebb befektetést igényeltek, mint egy évvel korábban, de a búza alacsony felvásárlási ára miatt sokan hátat fordítottak a kenyérgabona termesztésének. A szakszolgálat hatáskörébe tartozó területen, valamivel több mint 11 000 hektáron került búzamag a földbe, s ez 30 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A földművesek őszi árpát 2100 hektáron vetettek, vagyis egy hatodával kisebb területen, mint 2008-ban. Legkisebb, alig 5 százalék a visszaesés az olajrepcénél.
– Január közepén talajvizsgálatot végeztünk és megállapítottuk, hogy a csapadékos időjárás következményeként a nitrogén a mélyebb rétegekbe „vándorolt” – folytatta a szakember – A küszöbön álló fejtrágyázáskor a hektáronkénti 300 kiló ammóniumnitrát, vagy 220 kiló urea felhasználása az optimális mennyiség.
– Milyen károsodástól kell tartani?
– Jó néhány parcellán a szokottnál nagyobb számban jelentek meg a rágcsálók és érezhető kárt okoztak. Ezért igyekezünk felhívni a termelők figyelmét erre a veszélyre, s amint lehetőség nyílik, megfelelő eszközökkel irtani kell azokat. Ezzel együtt, amint az időjárás megengedi, el kellene végezni az őszi kalászosok fejtrágyázását is – mondta Miloš Halgašev.