A zentai kommunális közvállalat kénytelen volt népszerűtlen módszert választani a polgárok és a közületek részéről történő adósság megfizettetése érdekében. Nemrégen ugyanis közzétették, hogy a vízszolgáltatás, a csatornahasználat, a szennyvíztisztítás és a háztartási szemét elhordásának díját nem fizetőket lekapcsolják a központi vízvezeték-rendszerről.
Ezzel kapcsolatban Bali István, a vállalat pénzügyi igazgatója elmondta, hogy több mint 22 millió dinár a kinnlevőségük, ami jelentős hiányt képez a vállalat mérlegében.
– A községi képviselő-testületnek egy korábbi döntése érelmében jogunk van mindazokat a háztartásokat, illetve közületeket lekapcsolni a rendszerről, amelyek több mint kéthavi díjjal tartoznak. Ezt az eljárást azonban soha sem alkalmaztuk. Most sem leszünk ennyire szigorúak, de többszáz ügyfelünk hosszú hónapok, sőt évek óta nem egyenlítette ki a számláját. Mellesleg, ha a KKT határozatához tartanánk magunkat, akkor – elméletileg – Zenta egyharmada egyik napról a másikra víz nélkül maradna, ami a fogyasztóknál minden bizonnyal komoly gondot okozna – magyarázta a pénzügyi igazgató.
– Érzékelhető-e a polgárok elszegényedése?
– Erre nem könnyű egyértelműen válaszolni, de ha szem előtt tartjuk, hogy a korábbi években a megfizettetés 85 és 90 százalék között mozgott, most pedig alig éri el a 80 százalékot, akkor a következtetés egyértelmű. Részben ez is oka annak, hogy az idén, sőt úgy emlékszek, hogy a tavaly sem vontuk meg adósság miatt senkitől a vízszolgáltatást.
A vállalat ezen gondját csak akkor érthetjük meg igazán, ha tudjuk, hogy a bevételüknek csaknem felét a vízdíj képezi, s ha ezen a téren komolyabb fennakadások vannak, mint például most is, az elsősorban a dolgozók fizetésén válik érezhetővé.
Egyébként az átlagos nettó fizetés a zentai kommunális vállalatban decemberben 22 000 dinár közül mozgott.
Mivel közvállalat vagyunk, előírások szabják meg, hogy mekkora lehet a bérkeret. Ezt még akkor sem lenne szabad túllépni, ha volna rá pénz. A mi esetünkben pedig a tervezett jövedelem hiánya miatt nincs is mód. Mi több, éppen decemberben a dolgozók egyharmadának kénytelenek voltunk a minimálbér szintjére emelni a fizetésüket, s ezt gyakorlatilag a többiek keresetéből vontuk el. Az általános megszorítások miatt az idén még a hivatalosan kimutatott infláció arányában sem növekedhet a fizetésünk. Közérthetőbben: Ha a polgárok nem fizetik ki az általunk nyújtott szolgáltatások árát, akkor kénytelenek vagyunk bizonyos kényszerítő intézkedések megtételére. Éppen ezért könnyen megeshet, hogy a nagyobb adósaink hamarosan víz nélkül maradnak – mondta Bali István