2024. július 17., szerda

Népzene, néptánc és finomságok

Zentán megtartották a XIV. Hagyományaink ünnepét
A rendezvény díjazottjai (fotó: Gergely József)

A zentai Művelődési Ház színháztermében szombat este tartották meg a XIV. Hagyományaink ünnepe elnevezésű rendezvényt, amelyet Kodály Zoltán születésének 130. évfordulója jegyében szerveztek meg. A nagy magyar zenekutatótól származik az idézet: „A zene lelki táplálék, és semmi mással nem pótolható. Aki nem él vele: lelki vérszegénységben él és hal. Teljes lelki élet zene nélkül nincs. Vannak a léleknek régiói, melyekbe csak a zene világít be.”

Zenta község hagyományőrző és hagyományápoló csoportjainak éves bemutatkozóján Édes Katalin, a községi tanács oktatással és művelődéssel megbízott tagja, valamint Rácz Szabó László képviselő-testületi elnök köszöntötte az egybegyűlteket, majd színpadra léptek a kórusok, zenekarok, táncosok, népdalénekesek és mesemondók.

A kórusok közül bemutatkozott a zentai Tópart Magyar Művelődési Egyesület vegyes kórusa, a Délibáb Magyar Művelődési Egyesület vegyes kórusa és Sarkantyú tamburazenekara, a felsőhegyi Népdalbarátok Klubjának vegyes kórusa, a tornyosi Ady Endre Művelődési Egyesület asszonykórusa és tamburazenekara, a kevi Móra István Művelődési Egyesület Bazsarózsa asszonykórusa és Jóbarátok tamburazenekara, valamint az egyesület Gyöngyvirág néptáncegyüttese. Két kis mesemondónk csalt derültséget az arcokra: a zentai Wolland Gergő és a kevi Nikolić Andres. Népdalt énekelt a zentai származású ljubljanai Csík Emese, színpadra lépett még a budapesti Csillagszeműek táncegyüttes fiatal táncospárja kalotaszegi táncokkal. A talpalávalót a topolyai Csalóka zenekar húzta.

Az est végén a zsűri tagjai: Burány Katalin néprajzkutató, Rind Melitta néptáncoktató, Szabó Gabriella népművelő és Szabó Kocsis Zsuzsanna néprajzkutató összegezték a látottakat és hallottakat, jó tanácsokkal látták a csoportokat.

A színpadi szereplés előtt a színház előcsarnokában megnyitották a diós ételek, sütemények, kalácsok és italok kiállítását. Az ínycsiklandozó süteményeket, diós fasírtot és társaikat meg is lehetett kóstolni. Az ízlésesen megterített asztalokon kínált diós finomságokat a Nagy Abonyi Ágnes néprajzkutató, Juhász Lassú Kornélia könyvtáros és Petőcz László budapesti ínyesmester értékelte. A legízletesebb és leggazdagabb kínálata volt az tornyosi Ady Endre ME háziasszonyainak, de összhatás tekintetében a zentai Rozetta Kézművestársaság sem maradt el. A hagyományőrzés terén elismerésben részesült a Hagyományápolók Faluháza Ballangó Civil Szervezet, a kreativitás terén a zsűri kiemelte a tornyosi szomszéd háziasszonyok és a Zentai Gazdakör kiállítását. A diós finomságokat értékelő zsűri kiemelte még a felsőhegyi Népdalbarátok Klubja által készített diós szalámit. A kiállításon legjobban szerepelő csoportok ajándékcsomagokat kaptak.