2024. november 24., vasárnap

Írógépsirató

Egy szakma halála

Kevés olyan zentai lehet, aki nem ismerné Manić Grujo nevét. Annak ellenére, hogy már sajnálatosan régóta nem kopognak műhelyében a megjavított írógépek, főleg az egykori irodai dolgozók emlékeznek rá. Nem létezett az az Optima, Biserka, vagy Olimpia írógép, amelyet Grujo bácsi nem tudott volna megjavítani, hibás, elkopott alkatrészeit kicserélni.

Mesterségek változása: Manić Grujo (Gergely József felvétele)

A legnagyobb kihívást azonban számára is az jelentette, amikor a boldog emlékezetű 1974-es alkotmányt elfogadták, s ennek következményeként a kétnyelvű közösségekben kötelezően bevezették a fordítást. Igen rövid idő alatt írógépek százainál kellett magyar betűket beépíteni. Szerencsére a bugojnoi gyár Magyarországra is szállított masinákat, tehát rendelkezett kellő mennyiségű magyar betűkkel. Rakásszám hordták Manić mesterhez a csak szerb (latin) betűs gépeket, s ő – akkor már inasával – rendületlenül dolgozott. A gépírónők pedig áldották a keze munkáját, hiszen nem kellett külön ékezetezni a legépelt szövegeket.

Amikor fia, Boro is elérte a munkaasztalt, beállt édesapja mellé. Ő is kitanulta a mesterséget, de mire saját lábra állhatott, beköszöntött a villanyírógépek, a forgófejes IMB-ek korszaka, később pedig a szövegszerkesztő számítógépek és a nyomtatok.

Vajon mivé lett az egykor igen nagyra becsült műszerészi, pontosabban az írógépjavítói szakma? Van-e valaki, akihez bizalommal fordulhatnánk, ha – ebből a szempontból ultrakonzervatívak lévén – mechanikus írógépünket meg szeretnénk javíttatni?

– Elvileg semmi akadálya ennek – magyarázza Boro Manić. – Amit apám mellett megtanultam, abból semmit sem felejtettem el, de nálam is „felakad a tű”, ha egy régóta nem gyártott alkatrész szükségeltetik. Amikor elfogytak a régimódi írógépek javíttatásával kapcsolatos megrendelések, a kimustrált masinákat felraktam a padlásra, vagy a garázsban találtam nekik helyet, s most lényegében ezek részeit használom fel.

– Persze, a keresetet illetően nem támaszkodhatok a régi szakmára, hiszen az utóbbi egy évben – ha jól emlékszek – mindössze két mechanikus írógépet hoztak javíttatni. Kénytelen voltam áttérni a fénymásolók és a nyomtatók karbantartására és javítására, majd pedig a kasszagépek jöttek sorra. De már ez sem elég a megélhetéshez. Komplett javítási, karbantartási, beüzemelési programokkal foglalkozok, s egyre csak töröm a fejem, hogy milyen új ötlettel lehetne fennmaradni.

– Nem zavarja, hogy a régi, megszokott helyről, a város központjából a Tornyosi útra költözött?

– Lassan megszokják az emberek és megtalálnak. De már nem a mechanikus írógépekkel.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás