2024. július 17., szerda

Felújított egészségház Szentmiklóson

Új röntgengépet kap Csóka – Számítógépes betegnyilvántartás
Csóka már bekapcsolódott az új számítógépes beteg-nyilvántartási rendszerbe, amelyet az igazgatónő is naponta használ rendeléskor

Csóka község polgárainak egészségügyi ellátásában az utóbbi néhány évben jelentős haladás történt. Új rohamkocsit és betegszállító járművet szereztek be, a község falvaiban több egészségházat részben vagy teljesen felújítottak. A héten fejezik be a tiszaszentmiklósi egészségház renoválását, és hamarosan újabb új röntgengépet is kapnak csókai egészségházba. Az intézmény igazgatónője, dr. Lévai Ibolya mandátuma utolsó évét tölti, megkértük, röviden összegezze, mit sikerült eddig elérnie a tisztségbe kerülése alkalmával önmaga számára megfogalmazott célok közül.

– Csóka a legszegényebb szerbiai községek közé tartozik, az egészségház felszereltségével sem dicsekedhetünk. Amikor elfogadtam az igazgatói megbízást, több feladatot tűztem ki magam elé, amelyeket a mandátumom végéig szeretnék elvégezni. A felszereltség terén legsürgősebb volt egy mentőkocsi beszerzése a több mint tízéves kiszolgált és rosszul felszerelt mentőautó felváltására. Sikerült elérni, hogy a Szerbiának az Európai Unió által adományozott mentőkocsikból egyet Csókára hozzanak.

A mentőt követte a betegszállító autónk lecserélése. A tartományi egészségügyi titkárság közreműködésével a dohányipari termékekre kirótt adóból Csókára is jutott annyi pénz, hogy egy új nyolcüléses, betegek szállítására megfelelő kombit tudtunk beszerezni. Jelenleg is hét dialízisre szoruló betegünk van a községben, őket egyszerre tudjuk szállítani a kezelésekre.

A kivitelező az utolsó simításokat végzi a tiszaszentmiklósi egészségház épületén, amely a talajvíz miatt nagyon rossz állapotban volt, felvizesedtek a falak, hullott a vakolat, az egészségügyi felügyelőség már be akarta zárni, annyira lepusztult állapotban volt. A felújítási munkálatokra a 3 millió dinárt a tartományi egészségügyi titkárság teremtette elő, a mentőkocsihoz hasonlóan a cigarettára kivetett adóból származik a pénz. Az önkormányzat is besegített, hiszen a világítás, a vízvezeték-hálózat és a szennyvízelvezetés költségeit állja.

A 46 éves kivénhedt, a mai egészségügyi követelményeknek már nem megfelelő röntgengépünket is hamarosan újra cserélhetjük, köszönve Japán belgrádi nagykövetségének, amely minden évben két röntgengépet adományoz Szerbiának. Három előszámlát kértek tőlünk, és ígéretet kaptunk, hogy június folyamán megérkezik Csókára a több mint 80 000 eurót érő modern röntgenberendezés.

A betegek kartonjainak, adatainak országos számítógépes nyilvántartási rendszerébe most kapcsolódtunk be. Bánátban Nagykikindán és Csókán indították el az új rendszert, 17 számítógépet kaptunk, minden falusi egészségház is a hálózat részévé válik. Még tanuljuk az adatbevitelt, ami többletmunkát jelent, ezért arra kérjük a betegeinket, hogy legyenek türelmesebbek, ha kicsivel hosszabbra nyúlik a várakozási idő a megszokottnál – mondta dr. Lévai Ibolya igazgatónő.