2024. július 17., szerda

A Janek-borok a legjobbak között

A volt úszóedző újabban borban „úszik”
Janek György a TOP-12 minősítést kapott boraiért járó oklevelekkel (Fotó: Gergely József)

A zentai úszóedző, Janek György nyugdíjba vonulása után sem szakított az életét meghatározó sportággal, amelyben az ő keze alól került ki minden idők legjobb zentai úszógenerációja. A generációt olyan versenyzők fémjelezték, mint Czabafy György (többszörös országos és Balkán-bajnok, a mediterrán játékok bronzérmese, az 1990-es vb és az 1991-es Eb résztvevője), Evetovits Csaba, Rudics Ákos, Berta Izabella, Kelemen Edit és Júlia, Janek Karolina, Tóth Teodóra, Bene Zoltán, Varga Ferenc és Róbert, valamint Sőregi Zoltán és még számos, tehetséges fiatal, akik a versenyekről tucatjával szállították az érmeket.

Újabban azonban már inkább csak tanácsadóként alkalmazzák hazai és külföldi úszóklubok, amelyek számára edzésterveket készít, jól bevált edzésmódszereket ad át. A több szabadidő azt is jelenti, hogy hódolhat kedvenc időtöltésének, a borászatnak, amelyben az úszáshoz hasonlóan ugyancsak több sikert és díjat, érmet tudhat magáénak. Például a május végén Temerinben megtartott Bornapok rendezvényen a legjobb borok közül, a TOP-12-ből három borfajta is Janek György borpincéjéből származik. A TOP-12 a legjobb, korábban már díjazott borok közül kerül ki. A Janek-borászatban készült 2001-es muscat ottonel és rozé borok mellett a 2008-as cabernet sauvignon barik is a legjobb 12 közé került.

Janek György hivatalos bejegyzés alatt álló borpincéje Felsőhegy mellett, a Gyümölcsök Királynője vendégfogadó szomszédságában található a magas löszparton, ahonnan nemcsak a kilátás gyönyörű, de a terület mikroklímája is kedvez a szőlőtermesztésnek. A fogadó vendégeit ő látja el jófajta nedűvel.

– Az elmúlt években sikerült felszerelnem a borpincét a legszükségesebb berendezésekkel és gépekkel, több méterrel a föld alatt állandó hőmérsékletet tudok biztosítani a bor érleléséhez és tárolásához. Viszonylag kevés saját szőlőm van, az idei termés jelentős része elfagyott. Tavaly a Fruška gora szőlőtermő vidékéről vásároltam nyolc tonna szőlőt, és ebből készítettem bort saját receptem alapján. A borkészítésben, csakúgy mint annak idején úszóedzőként, a tökéletességre törekszem. Az eredmények, a díjak az igazolás, hogy jó úton járok. A piacon rengeteg a pancsolt bor, aminek a fogyasztása nem egészséges, másnap fáj az ember feje tőle. Aki jó bort szeretne inni, az csak olyan borból vásároljon, amelyről biztosan tudja, hogy nem lehet műbor, ellenkező esetben könnyen becsapódhat. Nem csak a lent, a pincében ügyködöm, folyamatban van egy nagyobb fedett terasz kiépítése, ahol több vendég is elfér majd, ezenkívül fürdőszobával, konyhával ellátott, teljesen felszerelt apartman is a vendégfogadást fogja szolgálni. Egy kisebb medencét is szeretnék kialakítani az épületegyüttes mellett, hogy azért a bor mellett a víztől se szakadjak el – mondta a mindig nyüzsgő, munkájában tökéletességre törekedő Janek György.