2024. július 17., szerda

Sztrájk a DTD-ben

A zentai vállalat 41 dolgozója kedden beszüntette a munkát – A tavalyi elmaradt béreket várják

Tegnap reggel sztrájkba lépet a zentai DTD vállalat 41 dolgozója. Nagy Attilát, a cég szakszervezeti alapszervezetének elnökét kértük meg, hogy röviden foglalja össze a munkabeszüntetés okait, hogy mik a dolgozók követelései.

– A személyi jövedelmek kifizetése már több mint egy éve akadozik, tavaly májustól az év végéig megkaptuk ugyan a fizetéselőlegeket, de a teljes bérünkkel továbbra is adós a cég. A fizetés második része különösen a terepen dolgozó, gyakran túlórázó és nehéz munkát végző gépkezelők estében már komolyabb összeget jelent. Tehát nyolchavi fizetésrészlet törlesztését kérjük a DTD tulajdonosától – magyarázta Nagy Attila, hozzátéve, hogy az idén sem jobb a helyzet a fizetésekkel. A járulékokat ugyan kifizette a cég, december végéig van mindannyiuknak hitelesített betegkönyve, idén azonban mindössze az első negyedévre, tehát a január–márciusi időszakra kapták meg a fizetéselőlegeket.

– Mindenki a fizetéséből próbál megélni, az idén viszont alig kaptunk valamit, március óta egy dinárt sem tudtunk hazavinni. Szakszervezetünk megfogalmazta a dolgozók követeléseit, és ezt eljuttattuk a cég tulajdonosához, de egyelőre nem kaptunk semmilyen választ. Kértük, hogy július végéig fizessék ki minden foglalkoztatottnak a teljes múlt évi tartozást, a nyolchavi hátralékot. Az idei fizetéseket nem is követeltük, tehát a cégvezetés iránti elvárásaink egyfajta kompromisszumot tükröznek. Tisztában vagyunk mi is az általános pénztelenséggel, az elvégzett munkák után járó kifizetések lassúságával, de már nem várhatunk tovább. Szinte kizárólag a Vajdaság Vizei Közvállalatnak dolgozunk, nekik is kevesebb a bevételük, kevesebb a megrendelés, és az elvégzett munkák kifizetése is késik.

A sztrájkot bejelentettük majdnem húsz napja, többet vártunk, mint a tíznapos bejelentési kötelezettség, de nem történt előrehaladás a követeléseink teljesítése, a bérek kifizetése továbbra is várat magára. Bejárunk a cégbe, fenntartjuk a szükséges kötelező tevékenységeket, és várjuk, hogy valaki végre tárgyaljon velünk a keresetek rendezéséről – mondta Nagy Attila, a DTD szakszervezeti alapszervezetének elnöke.