2024. július 17., szerda

Mitől „bűzlik” Csóka?

Az új községi vezetőség első száz napi ténykedése iránt érdeklődtünk Balázs Ferenc polgármesternél

Balázs Ferenc, Csóka polgármestere

Száz napot szokás adni a kormánynak – így a községieknek is –, és csak utána illik „számon kérni”, hogy mit tudtak teljesíteni ígéreteikből. Ezt tesszük a következő hetekben a Tisza menti községekben a polgármesterek megkérdezésével. Persze a sikerekről és az esetleges kudarcokról egyaránt érdeklődünk, miként a közeli tervekről is. Igaz, hogy a Tisza mentén elsőként Adán alakult meg az új községi vezetőség, első interjúnk a csókai polgármesterrel készült, a pénteki számunkban pedig az adai községi elnök válaszol a kérdéseinkre.

A májusi helyhatósági választás jó eredményt, kilenc képviselői helyet hozott a csókai VMSZ-nek, a DP hét és a VSZL három képviselőjével közösen irányíthatják az önkormányzatot, Balázs Ferenc polgármesterrel az élen.

– A nyári szabadságok után indult be élénkebben az önkormányzat munkája. A községi közigazgatás élére az adai Jankovits Roland személyében új, tapasztalt vezető került, aki korábban zentai jegyző, majd adai képviselő-testületi titkár volt.

Két közbeszerzési eljárást folytattunk le az állami földek bérbeadásából befolyó pénz célszerű felhasználására. A rendelkezésre álló pénzt a dűlőutak karbantartására és a településeken kívüli kanálisok tisztítására fordítjuk. A környezetvédelmi minisztérium pályázatán Csóka átment az első rostán, bekerültünk az első 15 községbe, amelyek közül öt község szennyvíztisztítással és szeméttárolással kapcsolatos területrendezésre fog pénzt kapni.

A környezetvédelem terén szó szerint égető problémáink vannak, a Csóka keleti bejáratánál lévő szemétlerakó gyakran meggyullad, vagy az őrzés ellenére valakik meggyújtják a szemetet, és a füst ellepi a környéket, sok kellemetlenséget okozva a lakosságnak. Községünk csatlakozott a Szabadka mellett épülő regionális szemétfeldolgozóhoz, a helyi előválogató állomás helyét már kijelöltük. A regionális hulladékfeldolgozó üzembe helyezéséig elfogadható módon kell kezelnünk a szemétproblémát. Sajnos nemcsak a szeméttelep füstöl rendszeresen, újabban a terjáni rétben a volt trágyaülepítő helyén visszamaradt hordalék parázslik a talajban, és kelletlen bűzt áraszt. A községi tanács rendkívüli ülésén határozatot hozott az innen terjengő füst, a légszennyezés esetleges egészségkárosító hatásának a kivizsgálására. Mindez külön kiadást jelent, de a polgárok biztonsága és megnyugtatása érdekében el kell végeztetni a méréseket.

A nagybecskereki Bánát Regionális Fejlesztési Központtal szorosabbra fűztük a kapcsolatot a község fejlesztési stratégiájának kidolgozása terén, az irányelveket mi adjuk meg, ők segítenek a dokumentum összeállításában és megírásban.

Mivel a szerb kormány nem nyilvánította elemi csapássá a szárazságot, az észak-bácskai községekkel összefogva az illetékes kormányszerveknél közösen kezdeményeztük a mezőgazdasági minisztériumnál, hogy az állami földek bérleti díjának legalább egy részét használhassuk fel az aszálykárok enyhítésére. Ami a lepusztult iparunkat illeti, a meglévő vállalatok vezetőivel felvettük a kapcsolatot, augusztus óta folynak a tárgyalások. Közelebbről is meg szeretnénk ismerni a cégek munkáját, az ügyvezetésben felmerülő problémákat. Ahol tudunk, igyekszünk segíteni, bár a kormány a privatizációs ügyletek során nem kérte ki a véleményünket, vagy nem vette figyelembe intelmeinket. A munkanélküliség állandóvá vált a községben, májusban már harmadik alkalommal állt le az igazából talán el sem indult húsgyár. A padéi menta csődből próbál kilábalni, hamarosan licitációra kerül az üzem. A két mezőgazdasági kombinátunkban is folyamatban vagy már befejezés fázisában van a csődeljárás. Azt szeretnénk, hogy a még meglévő és termelő üzemek, kisvállalatok meg tudnának élni és fenn tudnának maradni a súlyos gazdasági helyzetben is.

A község területén folytatódtak a közmunkák. A tartományi munkaügyi titkárság és az önkormányzat fele-fele arányban finanszírozza az esővíz-elvezető csatornák tisztítását és a járdák javítását. A közmunkaprogram keretében több munkanélküli fél évre munkalehetőséghez jutott.

A képviselő-testület keddi, negyedik ülésén 7 millió dinárral csökkentettük az idei községi költségvetést, amire azért volt szükség, mert egyrészt nem valósulnak meg olyan ütemben a bevételeink, mint ahogyan terveztük tavaly, másrészt a kormány eltörölt több illetéket is, amelyek eddig pénzt hoztak a büdzsébe. Kilenc hónap alatt a tervezett bevételek 75 helyett 68 százalékban valósultak meg, a lemaradás nem jelentős.

Ami a politikai hangulatot illeti, a hatalmi koalíción belül nem tapasztalhatók különösebb feszültségek, természetesen vannak nézetkülönbségek, egyes korábban kötött szerződéseket felül kell vizsgálni, de ezek nem hátráltatják az önkormányzat munkáját – hangsúlyozta Balázs Ferenc polgármester.