2024. július 17., szerda

Határsértők ezerszámra

Az idén már kétezer-ötszáz külföldi állampolgár ellen indítottak eljárást – Szoros együttműködés a magyar és szerb határrendőrség között – A nagykikindai rendőrparancsnokság helyzetjelentése

Dragan Jović (fotó: Gergely József)

Az idén a nagykikindai rendőrparancsnokság körzetéhez tartozó területen már két és félezer határsértő, illegális határátkelést megpróbáló külföldi személy ellen indult eljárás. Naponta érkeznek hírek illegális határátlépési kísérletekről, elfogott embercsempészekről. Még megbecsülni sem tudjuk, hányan jutnak be az „ígéret földjére”, az Európai Unióba útlevél és vízum nélkül, hogy sorsukon megpróbáljanak javítani illegális munkavállalással, netán bűnözéssel pénzt keressenek.

Emléklap és dísztőr a sikeres határon átnyúló együttműködésért

Szinte már nem is számít hírnek, ha a szerb–magyar határon illegális határátlépőket, határsértőket, az Európai Unióba igyekvő, zömében afgán, pakisztáni, egyiptomi, líbiai meg „hazai”, koszovói állampolgárokat tartóztatnak föl a zöldhatáron. Nagykikindán, a körzeti rendőrparancsnokság sajtókonferenciáján Dragan Jović osztályvezető és munkatársa, Zorana Jankov, a határrendőrségi részleg vezetője elmondta, hogy az idén már több határsértő ellen indítottak szabálysértési eljárást, mint tavaly egész évben.

– Folyamatosan, évről évre növekszik az illegális határátlépők száma. A megélhetési gondok miatta egyre többen vannak, akik a könnyű pénzkereset reményében bekapcsolódnak a sokszor alkalomszerűen formálódó vagy szervezetten működő embercsempész csoportok tevékenységébe. Egy-egy kisebb csoport zöldhatáron történő átvezetéséért 400–500 eurót is kapnak a futároknak nevezett személyek, akik, ha le is buknak, nem tudnak információval szolgálni, hogy kik a fő szervezői az embercsempészetnek.

A magyar határrendőrséggel kiváló az együttműködés, a legtöbb sikeres akció mögött közös munka áll, közös a probléma, amellyel napról napra szembe kell néznünk. Az elmúlt időszakban néhány nagykikindai embercsempész is rendőrkézre került, egyet közülük jogerősen börtönbüntetésre ítéltek Magyarországon, és jelenleg is börtönben ül.

Az embercsempészek Görögországból, Macedóniából és Koszovóból szállítják az illegális migránsokat Szerbiába, majd a zöldhatáron át próbálják őket becsempészni Magyarországra. Az elmúlt három évben több mint ötszörösére nőtt azoknak a külföldieknek a száma, akik ellen a határrendőrség különféle intézkedéseket volt kénytelen foganatosítani, 2009-ben 411, 2010-ben 669, 2011-ben már 2202, az idén kilenc hónap alatt pedig már 2389 külföldi határsértő, illegálisan Szerbiában tartózkodó személy ellen indult eljárás. Ez a szám októberben további közel négyszáz esettel gyarapodott.

A 2389 személlyel szemben az idegenrendészet 1668 szabálysértési feljelentést tett, 1418 személyt kiutasítottak Szerbiából, 590 személy kért menedéket Szerbiában, voltak, akik ellen bűnvádi feljelentést tettek, menekült befogadó központban helyeztek. A Szerbiában illegálisan tartózkodó személyeket a hatóság a Padinska Sekla településen kialakított befogadó központban helyezi el. A bírósági döntés megszületése után kiutasítás vár rájuk, az adott ország nagykövetségei, konzulátusai közreműködésével.

Az idén háromnegyed év alatt a szerbiai hatóságok összesen 30 210 különböző intézkedést foganatosítottak külföldi állampolgárokkal szemben, ebből legtöbb a nagykikindai rendőrparancsnokság körzetére esik. Az említett, közel két és félezer külföldivel szemben több mint hatezer intézkedést foganatosítottunk, Belgrádban ez a szám nem éri el az ötezret, a sremska mitrovica-i parancsnokság 4611, a szabadkai pedig 4166 eljárást indított külföldi állampolgárok ellen. Az újvidéki parancsnokságon alig több mint ezer intézkedés történt.

Ezek a statisztikai adatok is azt mutatják, hogy a nagykikindai parancsnokságnak van a legtöbb dolga a vízum és útlevél nélkül illegálisan az Európai Unióba beutazni próbálkozó személyekkel. Az elmúlt időszakban 13 embercsempészéssel kapcsolatos bűncselekményt derítettünk fel, 5 esetben hamis úti okmányokat foglaltunk le. Embercsempészésben való részvétel megalapozott gyanúja miatt nyolc személyt vettünk őrizetbe, akik ellen folyik az eljárás – mondta Zorana Jankov, a határrendészeti részleg vezetője.

Október az emberkereskedelem és embercsempészés elleni küzdelem hónapja, ebből az alkalomból dr. Hatala József rendőr altábornagy, Magyarország rendőrfőkapitánya a határon átnyúló együttműködés területén végzett kimagasló tevékenysége elismeréséül emléklapot és dísztőrt adományozott Dragan Jovićnak, a nagykikindai rendőrparancsnokság osztályvezetőjének.