2024. november 24., vasárnap

Parasztlázadás Csókán

A tiszaszentmiklósi földművesek nyomásának engedve nem került sor az ottani állami földek licitációjára – A többi csókai állami föld árverését megtartották
A tiszaszentmiklósi gazdák blokád alá vették a csókai művelődési házat

Hétfőn reggel Csóka központjába több tucat traktoron érkeztek a tiszaszentmiklósi gazdák, hogy az állami földek bérbeadására a művelődési házban tíz órára meghirdetett licitációt, ha kell, erőszakkal is, de megakadályozzák. A legfőbb kifogásuk a licitációs egységek túlméretezésére vonatkozott, mondván, hogy e módszer révén a kistermelőknek esélyük sincs pályázni az állami földek bérbevételére.

A rendőrségi erők jelentős számban voltak jelen a helyszínen, szerencsére nem került sor semmilyen atrocitásra. A földek bérbeadását intéző illetékes községi bizottság hajlott a kompromisszumra, megállapodtak a tiltakozó termelőkkel, hogy a tiszaszentmiklósi kataszteri községben licitációra szánt mintegy ötszáz hektár állami földterület licitjét egy későbbi időpontban, a bérbeadás feltételeit újratárgyalva és a mezőgazdasági minisztériummal való egyeztetés után tartják meg.

A Tisza Menti Gazda nevű földműves-egyesület tiltakozó megmozdulása a nyomásgyakorlás eszközeit bevetve az ő szempontjukból sikerrel járt. Miért volt szükség engedményekre, és milyen folytatása várható az ügynek? – kérdeztük a tiltakozó termelőkkel folytatott tárgyalást vezető Balázs Ferencet, Csóka község polgármesterét:

– Községünk területén mintegy 4600 hektár állami föld található, a bérbeadás előkészítése hosszadalmas folyamat volt, nem kockáztathattuk meg, hogy hétfőn ne legyen megtartva a licitáció. A földbérlet komoly bevételt jelent köztársasági, tartományi és községi szinten egyaránt. A tiszaszentmiklósi mezőgazdasági termelők elégedetlenek a licitációs egységek kialakításával. A kényszerhelyzet válaszút elé állított bennünket, vagy nem lesz semmiféle licitáció, vagy megpróbálunk valamilyen kiutat találni a patthelyzetből.

A tiltakozókat meghallgatva közös megegyezéssel egy jegyzőkönyv készült. Ebben konstatáltuk, hogy a Tisza Menti Gazda szervezet tagjainak tiltakozó megmozdulása meggátolta a licitációs bizottság munkáját, majd ezt követően a bizottság és a tiltakozók képviselői között létrejött megállapodás értelmében a tiszaszentmiklósi kataszteri községben található állami földek bérbeadását nem tartják meg november 12-én. A termelők követeléseit figyelembe véve a bizottság a mezőgazdasági minisztériummal egyeztetve lépéseket tesz a kérdéses területek újbóli bérbeadási feltételeinek a kidolgozására és a licitáció megszervezésére – mondta egyebek mellett a polgármester.

A korábbi földbérleti szerződések lejártak, ennek ellenére valakik mégis bevetették búzával a tiszaszentmiklósi kataszteri községben található állami földek egy részét. Arról nem nyilatkozott senki, hogy kik az illegális gabonatermelők a falu határában, illetve, hogy mi lesz ezeknek a vetéseknek a sorsa, hiszen az újabb licitációra leghamarabb majd csak valamikor tavaszra kerülhet sor. A mezőgazdasági felügyelőnél állítólag feljelentést tettek a szentmiklósi gazdák, hogy vizsgálják ki az állami földekkel való visszaéléseket.

A tiszaszentmiklósi gazdák egyesületének vezetője, Milorad Grbin végig határozottan kitartott a földművesek követelései mellett:

– A licitáció elhalasztása után, már a napokban folytatjuk a konzultációkat a mezőgazdasági minisztériummal, személyesen beszéltem Knežević miniszter úrral, aki egyetértett a követeléseinkkel, miszerint az állami földek bérbeadását, a licitációt úgy kell megszervezni, hogy a kistermelők is eséllyel indulhassanak a bérbevételért. Reméljük, hogy nem fog elhúzódni az egyeztetés, és hamarosan az új feltételekkel, új, kisebb licitációs egységek kialakításával hirdetik meg az állami földek bérbeadását – mondta bizakodva a gazdaszervezet elnöke.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás