2024. július 17., szerda

Tartalmat kell adni a falusi életnek

Kétszáz tagja van a kevi Móra István Művelődési Egyesületnek – Gazdag tevékenységgel telt el az év

Még néhány nap, és búcsút inthetünk a 2012. évnek. A kevi Móra István Művelődési Egyesület tagjai nem panaszkodhatnak, hogy eseménytelenül múlt el az esztendő: igencsak eredményes évet tudhatnak maguk mögött.

– Összesen 48 programot szerveztünk az idén, igazán tartalmas és szép, meghitt pillanatokkal teli évet zárhatunk – ecsetelte az egyesület tevékenységét Perpauer Attila, az egyesület vezetője, aki mindenekelőtt kiemelte, hogy az egyesület az idén ünnepelte fennállásának 20. évfordulóját. A szervezetük ugyanis 1992-ben huszonöt taggal kezdte meg tevékenységét, jelenleg viszont már több mint kétszázan vannak.

Rendezvényeik közül kiemelhető a március 15-e alkalmából szervezett megemlékezés; az iskolaév végén a diákokat és az óvodásokat búcsúztatták; ezután megrendezték a hagyományok felelevenítését szolgáló kenyérszentelőt és az Őseink ünnepe rendezvényt. Az egyesület tagjai a nyár folyamán egy dalmáciai jutalomnyaraláson is részt vettek. Az ősszel a 100 éves kevi iskola évfordulóját ünnepelték, valamint a gyermekhét alkalmából rendeztek programot, és megszervezték a Napsugaras ősz rendezvényt. A közelmúltban tartottak Mikulás-napi csomagosztást és betlehemezést, és szerveztek karácsonyi központi műsort is.

Az egyesület keretében működik a Bazsarózsa asszonykórus, a Jóbarátok tamburazenekar, a Szélforgó fiatalok csoportja, a Gyöngyvirág magyar néptáncegyüttes és a Pillikék, a legkisebbek hagyományápoló csoportja, továbbá a kézimunkaklub is, amelynek tagjai a tartományunk területén 17 csoporttal tartják a kapcsolatot.

– Ki kell emelni, hogy ebben az évben sikeresen pályáztunk a Bethlen Gábor Alapnál, így az innen származó támogatásnak köszönhetően az egyesületnek helyet adó épületen ki tudtuk cserélni a tetőszerkezet elemeit. Ezenkívül az egyesület rendezvényeit a Magyar Nemzeti Tanács is támogatja,

és el kell mondanom, hogy bármikor fordulok hozzájuk, valamilyen formában mindig kapok segítséget tőlük – jegyezte meg Perpauer Attila, aki azt is fontosnak tartotta, hogy megszervezték a néptáncoktatást is, aminek köszönhetően az egyesület legkisebb tagjaival hasznosítani tudják az itt szerzett tudást.

Az egyesület elnöke fontosnak tartja a különböző pályázatokon való részvételt, mivel ilyen módon tudják fenntartani magukat, illetve megszervezni a falu művelődési életét. A Móra István Művelődési Egyesület tagjai nemcsak a falu lakosságának a körében hintették el a kultúra magvait, hanem több más községben, illetve más országokban rendezett színjátszó-, énekes-, táncos-, hagyományápoló találkozón is részt vettek. Az egyesület vezetője ezek közül mindenekelőtt a Debrecenben megrendezett XXII. Nemzetközi Betlehemes Találkozót emelte ki. A kis közösség odaadó és lelkiismeretes munkája nem maradt elismerés nélkül, az idén ugyanis Pro Urbe díjban részesült az egyesület.

– Községünk jelenlegi vezetősége fontosnak tartja, hogy ez a kis, alig 700 lelket számláló közösség megmaradjon – jegyezte meg a díj kapcsán Perpauer. Kitért a közösséget érintő gondokra is, s elmondta, hogy a legégetőbb gondjaik közé az egyesület épületének az állapota tartozik. Ugyanis az igaz, hogy a tetőt sikerült kijavítaniuk, de rengeteg még a tennivaló. A mellékhelyiségekre és a színpadra is nagyon ráférne a felújítás. Ezzel szemben a csoportok tevékenységén szinte semmit sem változtatnának, mivel az elmúlóban levő év ékes bizonyítéka e közösség tenni akarásának.

Az egyesület vezetője a két jubileumi megemlékezésre gondolva azt is megjegyezte, hogy miután a hangos ünnepek elmúltak, a csendes és minőségi építkezés ideje érkezett el, amelynek során tartalmat kell adni a falusi életnek.