Kiállítás-megnyitót tartott szombaton délután Zentán a Rozetta Kézműves Társaság. A kiállítás a baba-mama horgolás, bútorfestés és vesszőfonás szakkörök résztvevőinek alkotásaiból állt össze, amelyek a Nemzeti Művelődési Intézet támogatásával valósultak meg az A Szakkör keretein belül. Recskó Katalin, a bútorfestés tanfolyam koordinátora kérdésünkre elmondta, hogy a program célja a régi hagyományok éltetése és a kézművesség népszerűsítése:
– A Rozetta Kézműves Társaság már harmadik éve csatlakozott ehhez a programhoz. A tanfolyamok októberben indultak, és e hónap végéig kellett befejeznünk az A Szakkör online felületén található képzést, elkészíteni a kézműves alkotásokat. Idén három alkotóközösséggel vettünk részt a programon: a bútorfestés mellett vesszőfonással és baba-mama horgolással, amelyeket Posztós Zsolt kosárfonómester, illetve Szarvák Anikó tagunk koordináltak.
A kiállítást Recskó Katalin és Szarvák Anikó nyitották meg. Recskó Katalin köszönetet mondott a Nemzeti Művelődési Intézetnek a program létrehozásáért, Nagy Abonyi Ágnes elnöknek, amiért lehetővé tette, hogy a Rozetta Kézműves Társaság részt vegyen az alkotófolyamatban, valamint a magyarkanizsai Felnőttképzők Regionális Hálózatának, akik összekötő kapocsként vettek részt a folyamatban. Az általa vezetett bútorfestésről elmondta, hogy az a régi mesterségek egyik reneszánszát élő ága. A tanfolyam során megismerkedtek az alapokkal, majd vallási témájú kazettákon és használati tárgyakon dolgoztak.
Szarvák Anikó a baba-mama horgolás tanfolyam koordinátoraként a szakkör értékeit foglalta össze:
– Nekünk ez a szakkör és a megszerzett tudás olyan, mint egy kis ékszerdoboz, amiből bármikor kivehetünk egy-egy kincset, és továbbadhatjuk a gyerekeknek az iskolában, táborokban vagy az unokáinknak, akár mint ajándéktárgyat, akár mint tudást
A megnyitón fellépett Fajka Viola szavalattal és Fajka Flórián mesemondással, akik a felsőhegyi általános iskola tanulói, majd Fajka Viola és óvodás öccse, Tamás a Tavaszi szél vizet áraszt kezdetű népdallal zárták a műsort.
A kiállítás megnyitóján jelen volt Nadrljanski Erika, a Felnőttképzők Regionális Hálózatának munkatársa is, aki az A szakkör vajdasági koordinálásában vesz részt:
– Bár mindenhol ugyanazokkal az anyagokkal dolgoznak, mégis minden alkotás más, hiszen mindenki beleteszi saját magát is. A cél nem az, hogy tökéletes alkotások szülessenek, hanem az, hogy közösségek alakuljanak ki – fejtette ki gondolatait.
A kiállítás június 8-ig látogatható a Népi Technika épületében (Fő utca 23.), szerdánként délelőtt 10 és délután 4 óra között, illetve szombat délutánonként 3 és 6 óra között. A belépés díjtalan.
Nyitókép: A tanfolyamok során nemcsak gyönyörű kézműves alkotások készültek, hanem kreatív alkotóközösségek is létrejöttek (Gruik Zsuzsa felvétele)