Csütörtökön délelőtt Zentán a Royal Hotel nagytermében tartotta meg évi közgyűlését a Zentai Gazdakör. Az esemény egyben mezőgazdasági lakossági fórum is volt, amelyen részt vettek a Vajdasági Magyar Szövetség szakpolitikusai, köztük Tóbiás József köztársasági képviselő, Juhász Attila mezőgazdasági államtitkár, Tóth Zoltán, a Tartományi Mezőgazdasági, Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság titkárhelyettese, dr. Molnár Viktor, a Tartományi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap igazgatója, jelen volt továbbá Kobrehel Ervin, a Zentai Gazdakör elnöke, valamint Burány Hajnalka, Zenta község polgármestere is és többen a város vezetői közül.
A közgyűlésen Tóth Ervin elnökölt, bemutatták a tagságnak a tavalyi munkabeszámolót, amelyet egyhangúlag el is fogadtak, és szó volt az idei tervekről is. A közgyűlés után következett a mezőgazdasági lakossági fórum, amelyen a VMSZ szakpolitikusai beszámoltak az aktuális pályázatokról, a várható kiírásokról és az egyéb támogatásokról.
Kobrehel Ervin kérdésünkre elmondta, hogy a Zentai Gazdakör több mint 500 tagot számlál, ezért az évi közgyűléssel minden évben egybekötik a lakossági fórumot is. Kiemelte, hogy a rendezvény kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy a VMSZ szakpolitikusai beszámoljanak a gazdakör tagjainak a mezőgazdasági aktualitásokról.
– A termelők ilyenkor megragadják az alkalmat, és kibeszélgetik magukat. Megosztják egymással a tapasztalataikat és a gondjaikat, és közösen megvitatjuk a gazdakör munkáját. Kiváló alkalom ez a csapatépítésre is, általában mindenki jól érzi magát. Ami a gazdakör munkáját illeti, az elnökségben nincs nagy változás, továbbra is érdemi munkát kívánunk folytatni, viszont a meglévő elnökségi tagok mellé felveszünk még egy embert, így teljes lesz a létszám – mondta Kobrehel Ervin.
A fórumon Tóbiás József a köztársasági pályázatokat ismertette. Elmondta, hogy az egyik legfontosabb pályázat a területalapú támogatás, amelyre jelenleg is lehet regisztrálni.
– Erre 18 ezer dinár támogatást biztosítunk, illetve a vetőmag-támogatás lesz még kiemelkedően fontos. Arra szeretném felhívni a gazdák figyelmét, hogy csakis tanúsítvánnyal ellátott vetőmagot vásároljanak, ugyanis ezt a törvénymódosításba is belefoglalták, és nem szeretnénk, ha valaki ennek hiányában lemaradna a támogatásról. Érdemes megjegyezni, hogy a 17 ezer dinár támogatás nem a fix összeget jelenti, hanem azt, hogy legfeljebb 17 ezer dinárt lehet hektáronként kapni. Ezenkívül a tejprémium és a jószágok utáni támogatások nagysága 90 százalékban megegyezik az előző évivel. A törzskönyves szarvasmarhák támogatásának vonatkozásában történt némi változás, itt az összeg 40 ezer dinárról 55 ezer dinárra emelkedett – fogalmazott Tóbiás József.
A tartományi támogatásokról Tóth Zoltán számolt be, és rámutatott arra, hogy a gazdakör évi közgyűlése nagyon fontos agrárszervezeti rendezvény, amelyen a szakpolitikusoknak alkalmuk van találkozni és beszélgetni a gazdákkal.
– Az agrárszervezetek kulcsfontosságú szerepet töltenek be a régió agráriumának fejlődésében és fejlesztésében. Ezek a mezőgazdasági szervezetek nagyban hozzájárulnak a gazdák támogatásához, mivel biztosítják a szervezeti hátteret. A Zentai Gazdakör az egyik legjobb gazdaszervezet, és a munkáját a tartomány is évről évre támogatja. A tartománynál idén 25 pályázati kiírás várható, és ezekből kettő már megjelent a mezőgazdasági szakiskolák részére. A többi kiírásunk a tervek szerint még márciusban, de legkésőbb áprilisban megjelenik. Idén 1 milliárd 700 millió dinár támogatást nyújtunk az egyéni gazdálkodóknak, emellett mintegy 2 milliárd dinárt biztosítunk az önkormányzatok részére. A keretösszegeket egyes pályázati kiírásoknál megnöveltük, ilyen például az öntözés fejlesztése, amelyre 450 millió dinárt irányoz elő a tartomány. Szeretném kiemelni a minőségi tenyészállatok beszerzését célzó kiírásunkat, amelyre nagyon jó feltételek mellett tudnak pályázni a gazdák. Az említett kiírásnál 100 millió dinárral növeltük a keretösszeget, és 90 százalékos költségtérítést vállalunk – magyarázta Tóth Zoltán.
Dr. Molnár Viktor a Tartományi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap legnépszerűbb hitelvonalairól számolt be, és elmondta, hogy a tavalyi év tapasztalatai azt bizonyítják, hogy a legkeresettebb hitelek a mechanizációs és öntözési kölcsönök. Hozzátette, hogy ezektől nem sokkal marad le a termőföldvásárlási hitel sem.
– Ami a 2025-ös évet illeti, a hitelek kamatlába nem változik. Évi 1 százalékos kölcsönt kínálunk továbbra is, és jelenleg a piacon ez a legkedvezőbb. Úgy látjuk, egyre többen és többen veszik igénybe, hogy fejlesszék a gazdaságukat – mondta dr. Molnár Viktor.

Nyitókép: Tóbiás József a köztársasági támogatásokat ismertette (Gergely Árpád felvétele)