2025. január 24., péntek

Mennyit érnek az emberi jogok?

Az emberi jogok azok a jogok, amelyek minden embert születésüktől fogva egyenlően megilletnek. Ezek olyan alapvető polgári és politikai jogokat foglalnak magukba, mint az élethez, a szabadsághoz és a biztonsághoz való jog, a vélemény és kifejezés szabadsága, a törvény előtti egyenlőség, valamint gazdasági, szociális és kulturális jogokat, mint a kulturális életben való szabad részvétel joga, élelemhez, neveléshez és munkához való jog. Az emberi jogok elvileg mindenkit megilletnek, bár a gyakorlat nagyon sokszor mást mutat, hiszen a hatalmi és gazdasági törekvések ezt bármikor felülírhatják az egyén és a népcsoportok esetében is. Jól láthattuk a kilencvenes évek balkáni háborúi során, hogy mennyit érnek az emberi jogok nemzetközileg szorgalmazott elvei a gyakorlatban: semmit. Azonban az emberi jogok viszonylagosságát tapasztalhatjuk napjainkban is, a már évek óta tartó gazdasági válság alatt. Ferenc pápa szavai szerint a válság mögött embertelen ideológia áll, mely a pénzügyi spekuláció abszolút függetlenségét szorgalmazza, megtagadva ezzel az államok ellenőrzési jogát a közös jó érdekében. Az emberi felsőbbség tagadása miatt pedig a pénz kultusza uralkodik egy olyan gazdaság diktatúrájában, amelynek nincs emberi arca és nincsenek emberi céljai. Egy új, láthatatlan és időnként virtuális zsarnokság jön létre, amelyik egyoldalú, és a beavatkozási lehetőség nélkül diktálja törvényeit és szabályait. Az eredményt már a pápa meglátásai nélkül is jól tudjuk: elbocsátások és megszorítások minden áron a többség, főként a kisemberek kárára.

Európában nemzetközi egyezmény és bíróság hívatott biztosítani az emberi jogokat. Az Emberi Jogok Európai Egyezménye, valamint a betartásának felügyeletére létrehozott Emberi Jogok Európai Bírósága, amely Strasbourgban működik. Az intézmény tagja az Európai Tanács 47 tagállama, amelyek ratifikálták az egyezményt. A tagországokkal szembeni emberi jogi sérelmekkel kapcsolatos kereseteket a többi aláíró állam és magánszemélyek nyújthatnak be, amelyben a szerbiai állampolgárok élen járnak.

A sajtóértesülések szerint az Emberi Jogok Európai Bírósága előtt jelenleg több mint 150 000 beadvány van, köztük közel 11 000-et szerbiai állampolgárok nyújtottak be. Ezzel az összes tagállam közül a legtöbb beadványt benyújtó országgá lettünk, elsősorban az 1999-es légicsapások idején katonai szolgálatot teljesítő 8500 tartalékosnak köszönhetően, akik 30 eurós napi díj kifizetését követelik Szerbiától. A szerb kormány ugyanis öt évvel ezelőtt szociális segély címén mintegy tízezer, Dél-Szerbia legszegényebb területein élő tartalékosnak összesen körülbelül kétmilliárd dinárt utalt át. A Kuršumlija, Lebane, Bojnik, Žitorađa, Doljevac, Prokuplje és Blace község tartalékosaival kötött szerződés alapján a bombázások idején szolgálatot teljesítők átlagosan kétszázezer dinárt kaptak, a nagyobb városokban élő egykori tartalékosokat azonban nem akarták kifizetni. Ezért Niš környékéről mintegy nyolc és fél ezren beperelték az államot, majd miután a szerbiai bíróságokon keresztül nem jutottak eredményre, az emberi jogi bírósághoz fordultak. A strasbourgi bíróság tavaly novemberben arra kötelezte Szerbiát, hogy minden olyan személynek, aki a légicsapások idején katonai szolgálatot teljesített, 30 eurós napidíjat fizessen ki. A bíróság szerint ugyanis a más községekben, városokban élő tartalékosokat diszkriminálták. A szerb állam a több milliárd dinár kifizetése helyett inkább fellebbezett a bíróságnál, amely februárban megsemmisítette az elsőfokú ítéletet. Azonban május derekán a strasbourgi emberjogi bíróságon lezajlott a másodfokú nyilvános tárgyalás a tartalékosok kontra szerb állam ügyben. A bíróság az ítéletről az elkövetkezőkben írásban értesíti a feleket.

Az ítéletnek biztosan nagy visszhangja lesz az országban. Függetlenül attól, hogy melyik fél számára születik kedvező ítélet. Hiszen a becslések szerint legalább 100 000 tartalékost érint az ügy, illetve közvetve vagy közvetlenül az ország egész lakosságát, különösen akkor, ha az államnak néhány hónap alatt több milliárd dinárt kell kifizetni.

Magyar ember Magyar Szót érdemel