Mennyire elégedett a téli szolgálatok munkájával?
– Teljes csődöt mondtak az úttisztítók 62.1%
– A természet nagy úr, nem csak az emberi tényezőn múlott, hogy beragadt az ország közlekedése 25.1%
– Nem kell útra kelni ilyen időben, és nem jut bajba az ember 9.4%
– Az útkarbantartók jól végezték a munkájukat 3.4%
Alig néhány nappal a múlt heti hóesés előtt több vajdasági médiumban is elhangzott, hogy az utak eltakarítását végző vállalatok dolgozó felkészültek a hétvégén esedékes hóesésre, és képesek fenntartani a leglényegesebb közlekedési csomópontok és útszakaszok átjárhatóságát. Nem sokára sokan a saját bőrükön is megtapasztalhatták, hogy valójában mekkora is volt a téli szolgálat felkészültségi szintje.
Amikor szombaton, a déli órákban a Zenta utcáin egy hókotróval találkoztam, kivételesen reménykedni kezdtem, hogy végre-valahára mégis mozog valami ebben a jobb sorsra érdemes országban, azonban másnap, amikor a terepről érkező jelentéseket gyűjtöttem össze, egyrészt szomorúan, másrészt pedig dühösen konstatáltam, hogy igen, a téli szolgálat felkészült, csak csupán arról feledkezett meg, hogy márpedig télen hó is esik, s az erős szél pedig hófúvásokat okoz. Ezt még a kis iskolások is tudják. Ezért is érthető az olvasóink reagálása a múlt heti körkérdésünkre, amely során arra voltunk kíváncsiak, hogy mennyire elégedettek a téli szolgálatok munkájával. Az olvasóink 61,2 százaléka szerint ugyanis teljes csődöt okoztak az úttisztítók, 25,4 százalékuk szerint nem csak az emberi tényezőn múlott, hogy beragadt az ország közlekedése, 9,9 százalékuk bölcsen megjegyezte, hogy nem kell útra kelni ilyen időjárási viszonyok közepette, s így baj sem érheti az embert, s csupán az olvasók 3,5 százaléka vélte úgy, hogy az útkarbantartók jól végezték a munkájukat. Most bizonyára követ vetnek rám, azok, akik több óra hosszát töltöttek el a hó fogságában, de valljuk be őszintén, nem csak az utakat karbantartó vállalatokat kellene okolni a fennállt helyzetért. Azért, ami a múlt hétvégén történt a megújulásra képtelen társadalmunk a felelős, de mindenekelőtt azok a politikusok, akik e szerencsétlen ország szekerét tolják, időnként alaposan megdézsmálva a rakományát. Elsősorban emiatt van, hogy az útkarbantartóink gépei elavultak, nincs elég üzemanyaguk stb. S még ha egyszer, valami csodának köszönhetően felelős vezetői lesznek ennek az országnak, amelyek képesek elszakadni a vérzivataros közelmúlt történéseitől, s alább venni a nagy nemzeti büszkeségből, s a gazdaságot is sikerül feléleszteni, akkor sem biztos, hogy megússzuk a tél okozta kellemetlenségeket.
A nálunk uralkodó katasztrofális hóhelyzet ideje alatt elsikkadt az a hír, hogy a tőlünk sokkal fejlettebb Németországban is komoly gondokat okozott a havazás, amely lényegében megbénította az ország északi részét, Mecklenburg – Elő-Pomeránia egyes részein a közlekedés szinte lehetetlenné vált, de több tartományban is fennakadások voltak. Szombaton több helyen is autók ragadtak a hó fogságában, nem jártak a buszok és leállt a vasúti közlekedés is. Az autópályákon, közutakon számtalan baleset történt, Bajorországban pedig két ember vesztette életét a közlekedési káosz miatti balesetekben. Egyszóval nagyon úgy tűnik, hogy nincs tökéletes recept a túl sok hó ellen. Hacsak nem próbálkozunk olyasmivel, mint a moszkvai vezetés. Ők ugyanis csökkenteni szeretnék az orosz fővárosra hulló hó mennyiségét, ezért repülőgépek segítségével egy kémiai eljárással még a város elérése előtt „lecsapolják” a felhőket. Egy meteorológus szerint így 15 százalékkal csökkenthetik a lehulló hó mennyiségét, s több millió rubelt spórolhatnak meg a hóeltakarításban a felhőoszlatással. Egy próbát megér az ötlet.