2024. július 17., szerda

Kóla, puska, sült krumpli – újratöltve

Nemcsak az Egyesült Államokat, hanem az egész világot is mélyen megrázta a pénteken, a Connecticut amerikai állam egyik kisvárosának általános iskolájában lezajlott mészárlás, amely során egy fiatal ámokfutó 27 embert, köztük húsz gyermeket lőtt agyon. A gyilkos, a 20 éves Adam Lanza először édesanyjával végzett a családi házban, majd pedig a Sandy Hook általános iskolába ment, és ott az ámokfutás során tizenkét kislányt, nyolc kisfiút és hat felnőtt nőt ölt meg, mielőtt önmagával is végzett. A meggyilkolt gyermekek mindegyike hat-, illetve hétéves volt, az iskola előkészítőjére és alsós tagozataira jártak. Az elkövető egy, a világ rendvédelmiseinek körében népszerű Glock és Sig Sauer pisztolyokkal és egy Bushmaster gépkarabéllyal felfegyverkezve követte el szörnyű tettét.

A newtoni mészárlás az első, amely egy általános iskolában történt, s amelynek áldozatai kisgyermekek.

Biztos vagyok benne, hogy az elkövetkező napokban hangjukat hallatják majd azok is, akik Marilyn Mansont, a sokak szerint ellentmondásos és sátánimádó, személyes véleményem szerint pedig csupán feltűnésmániás paprikajancsiként bohóckodó rockzenészt és társait, az „agresszív” számítógépes játékokat és az akciófilmeket kezdik el okolni a történtekért. Ezeknek a dolgoknak azonban nem túl sok köze lehet a newtoni tragédiához, mint ahogyan az elmúlt években, illetve évtizedekben lezajlott iskolai mészárlásokhoz sem. Márpedig, ha egy kicsit visszatekintünk az időben, ezekből elég sok kijut az Egyesült Államokban.

A 80-as évek elejétől kezdve húsz ilyen tragédia történt, ezek közül is a legsúlyosabb 2007 áprilisában, a Virginiai Műszaki Egyetemen, ahol összesen 33-an vesztették életüket, több tucat hallgató pedig megsebesült az egyetem kollégiumában és az egyik osztálytermében lezajlott lövöldözésben. Ekkor egy ázsiai származású férfi féltékenységből kezdett lövöldözni. Az esetek közül semmiképpen sem szabad kihagyni a Columbine középiskolai mészárlást 1999. április 20-án, amely során két tizenéves diák, Eric Harris és Dylan Klebold fegyveres ámokfutása során meggyilkolt tizenkét diákot és egy tanárt, megsebesítettek 21 embert, majd öngyilkosok lettek. A tragédia kapcsán készült el az amerikai fegyvertartási törvénnyel szemben rendkívül kritikus Kóla, puska, sült krumpli című dokumentumfilm, amely által felvetett kérdések sajnos ismét aktuálisak, azonban félő, hogy miután lecsendesednek a kedélyek, minden megy tovább a maga útján, egészen a következő mészárlásig.

Az Egyesült Államokban a fegyverviselés alkotmányos jog, amivel az amerikaiak igencsak élnek. 2009-ben az USA-ban 250 millió regisztrált járművet és 220 millió kézi fegyvert tartottak számon, és a felmérés szerint az amerikai háztartások 40 százaléka rendelkezik halált osztó tűzfegyverrel. A fegyvertartásra vonatkozó szabályok egyébként nem egyformák a hatalmas ország területén. A legtöbb államban engedélyhez kötik. Vannak államok, amelyek engedélyezik a nyilvános, látható fegyverviselést, de a fegyvertartás hívei elsősorban arra törekednek, hogy kiterjesszék a rejtett fegyverviselés lehetőségét. Az ezzel kapcsolatos kampány még 1987-ben kezdődött, amikor Floridában bevezették, hogy a rendészeti szervek kötelesek kiadni a fegyvertartási engedélyt, amennyiben a kérelmező eleget tesz bizonyos alapvető jogi követelményeknek. 39 államban jelenleg hasonlóan szabályozzák a fegyverviselést, vagy pedig nem kell engedély a rejtett fegyverviseléshez. Tíz államban a hatóságoknak lehetőségük van arra, hogy alaposabban tájékozódjanak a kérelmezőről, s akár meg is tagadhatják az engedély kiadását.

Az utóbbi években több állam törvényhozása megszüntette a nyilvános helyeken történő rejtett fegyverviselés korlátozását. Fegyvert és lőszert beszerezni pedig úgyszintén gyerekjáték, s nemcsak az erre szakosodott kereskedésekben, hanem ahogyan Michael Moore Oscar-díjas dokumentumfilmjében láttuk, egyes bevásárlóközpontokban is lehetséges. A lapértesülések szerint a newtoni mészárlást követően a rendőrség meg is jegyezte, hogy Lanza édesanyja a rendőrség szerint „mohó fegyvergyűjtő” volt, s fiaival előszeretettel járt célba lőni. Valljuk be őszintén, egy katonai fegyvernek számító gépkarabélynak a kaszárnyában a helye, ott is hét lakat alatt tartva, nem pedig egy békés családi házban egy csendes kisváros kellős közepén.

Ahogyan várható volt, a mészárlást követően többen felemelték szavukat a fegyverviselés szigorítását követelve. Barack Obama elnök is, vasárnap este, a connecticuti tragédia miatt Newtownban megtartott ökumenikus virrasztáson azt mondta, hogy nincsenek biztonságban az amerikai gyerekek, ezért intézkedni kell. Washingtonban tüntetők gyűltek össze a Fehér Ház előtt, az amerikai fegyvertartási szabályok szigorítását követelték, és tiltakoztak a Fehér Ház sajtószóvivőjének az egyik enyhén szólva félresikerült nyilatkozata miatt is, aki azt találta mondani, hogy „Biztos vagyok abban, hogy van – illetve inkább lesz – nap, amikor majd Washingtonban a [fegyvertartási] szabályokról vitáznak, de nem hiszem, hogy a mai az a nap”. A tüntetők szerint ez a nap eljött, a sajtószóvivő nyilatkozata gyorsan elterjedt a blogokon is, s még órákkal a szerencsétlen nyilatkozat után is érkeztek tiltakozó kommentárok és megjegyzések.

Ha figyelembe vesszük, hogy az amerikai elnök előtti tüntetésen mindössze negyvenen gyűltek össze tiltakozni, szemben a fegyvertartás több millió lelkes hívével, félő, hogy jó ideig még tényleg nem lesznek biztonságban az amerikai gyermekek, s egy idő elteltével, egy másik államban, egy másik csendes amerikai kisvároskában folytatódik az amerikai rémálom, s ismét aktuálisak lesznek a Kóla, puska, sült krumpli képsorai, egészen addig, amíg Washingtonban elérkezik az a nap, hogy a fegyvertartási szabályokról vitatkozzanak és megálljt parancsoljanak az amerikaiak fegyverkultuszának.