A múlt héten kitört a pánik a Szerbiai Kosárlabda-szövetségben, de még inkább azokban a fővárosi médiumokban, amelyek, azonkívül, hogy szinte teljes kapacitással a Partizan és a C. zvezda nem hivatalos közlönyeivé váltak, most a hazai kosárlabda halálhírének exkluzív bejelentői óhajtottak lenni.
Az történt ugyanis, hogy a Nemzetközi Kosárlabda-szövetség európai szervezete, a FIBA Europe előbb kiszivárogtatta, majd hivatalosan is megerősítette, hogy visszavonja az Adriai Liga elismerését. Az említett lapok és tv-adók egyből versenyt futottak, hogy ki tud minél sötétebb jövőt jósolni a szerb kosárlabdának, abból kiindulva, hogy a FIBA Europe csaknem egyetlen célja, hogy minél inkább tönkretegye a szerb kosárlabdát. Minden volt ott, például, hogy kizárják a szerbiai csapatokat, lehetetlenné teszik számukra a versenyzést, egészen addig a forgatókönyvig, hogy a szerb válogatottat is kitiltják a nemzetközi porondról.
A hangulat napokig nem csillapodott, mire végre a valós adatokra váltottak, bár továbbra sem volt teljes és átfogó magyarázat, s még a sorok között is nehéz volt bármit is kiolvasni. Kivéve a krimiregények edzett olvasói számára, akik jól tudják, hogy minden a nők vagy a pénz miatt történik. Mivel világos, hogy a FIBA nem a női szívek meghódítása miatt intézkedett, maradt a pénz. Ez a történet pedig már csaknem 25 éves múltra tekint vissza. Az 1990-es évek elején az egyre profibb európai kosárlabdának a FIBA nem volt képes és nem is akart segíteni, így a legerősebb európai ligák ULEB néven egy új érdekszervezetet alapítottak, és tíz év után azt is elérték, hogy kivették a FIBA kezéből a két legerősebb kupasorozatot, az Euroligát és az Eurokupát. Erre láttak alkalmat szlovéniai és horvát üzletemberek, akik 2001-ben, az ULEB szabályai szerint, regionális ABA ligát indítottak. A FIBA semmit sem tehetett az ULEB ellen, hisz világos volt, hogy nem indíthat háborút a legerősebb tagjai, a spanyolok, a franciák, az olaszok, a görögök és az oroszok ellen, viszont az ABA liga végig szálka volt a szemükben, hisz létezése azt jelentette, hogy a kicsik nemcsak lázadozhatnak, hanem önkényesen cselekedhetnek is. Végül 2008-ban beadták a derekukat, és elismerték az ABA ligát.
A viszály azonban csak csillapodott, de nem múlt el. A FIBA kezére játszik, hogy az ABA liga az egyetlen ULEB-tag, amely nem csak egy mai vagy volt ország klubjait tömöríti, ráadásul jó balkáni szokás miatt a teljes irányítás és anyagi működés is átláthatatlan, amiért a szerb klubok is időnként lázadoztak az ULEB és az ABA ellen, de önző anyagi érdekből maradtak a tagságban, mert különben nem jutottak volna el az európai kupákba.
Ha tehát az ABA liga csak a volt Jugoszlávia klubjait versenyeztetné világos irányítási és pénzügyi szabályok szerint, nem lenne gond. Így sincs komoly veszély, hisz a FIBA-nak, hogy újra az európai klubkosárlabda főnöke legyen, előbb le kell győznie az ULEB-et, amit csak úgy érhet el, ha anyagilag hosszú távon kifizetődőbb Euroligát indít, és abban a volt Jugoszlávia országai klubjainak is ranghoz illő helyet biztosít. Vagyis, hiába fenyegetőzik a FIBA, amíg van ULEB, marad az ABA liga is. Hacsak időközben a balkáni klubok, persze csak a pénz miatt, egymás torkának nem ugranak.