2024. november 25., hétfő

Tanácsot kérni nem „ciki”

A fiatalok tudatában vannak pszichikai eredetű gondjaiknak, s egyre kevésbé szégyellnek segítséget kérni

Tavaly szeptemberben indult és nemrég fejeződött be az Újvidéki Humanitárius Központnak a fiatalok mentális egészségének megőrzésére irányuló, a köztársasági ifjúsági és sportügyi minisztérium által finanszírozott projektuma, melynek csupán az államilag pénzelt fejezete zárult le. A központnál azonban elszántak arra vonatkozólag, hogy a kezdeményezést, ha volontőr munka révén is, folytatni fogják.

A humanitárius központ munkatársai az újvidéki Radio Cafféban ismertették a projektum eredményeit, az eddigi tapasztalatokat, és kihirdették a mentálhigiéné témájának megelevenítését célzó művészeti pályázat eredményeit is. A zsűri elégedett volt a beérkezett munkákkal, a kamenicai Gyermekfalu védenceit különdíjban részesítette a bírálóbizottság.

– Különböző tevékenységek folytatására terjedt ki a lefutóban lévő projektum. Az első és talán legfontosabb eleme az a pszichológiai segítséget nyújtó tanácsadó, melynek munkájában jelenleg is 25 fiatal vesz részt. Bárki jelentkezhet, aki úgy érzi, hasznát látná annak, ha elbeszélgethetne egy pszichológussal, pszichoterapeutával. Egyéni szeánszokról van szó, de ha valaki igényli, akár a családtagok bevonásával is folytatódhat a lelki felépülés. A segítség semmibe se kerül, az egyedüli feltétel az, hogy mivel a fiatalok mentális egészségével foglalkozó projektumról van szó, 15 és 30 év közöttiek jelentkezhetnek – tudtuk meg Dejan Živkovićtól, a projektum koordinátorától.

A tanácsadó – annak ellenére, hogy a köztársasági szervektől kapott anyagi források kimerültek – folytatja a munkát, s a 021/422-969-es számon továbbra is fogadják az időpontjegyzés céljából telefonáló fiatalok hívásait. A humanitárius központnál remélik, hogy a tartományi adminisztráció is felismeri majd a projektum jelentőségét, s annak kivitelezésekor nem maradnak teljesen magukra, hiszen eddig mintegy 500 fiatal vett részt valamilyen formában a projektumban.

– Lelki tréningeket is szerveztünk, s csupán ezeken mintegy kétszázan voltak jelen. Központunk munkáját és a mentálhigiénével foglalkozó újvidéki szervezetek munkáját ismertető, népszerűsítő úgynevezett promóciókat is szerveztünk. Ha ki kéne emelnem egyet a sok tapasztalat közül, én mindenképp azt a támogatást, pozitív visszajelzést nyomatékosítanám, melyet a munkánk során tapasztaltunk egyrészt a fiatalok, másrészt a projektum kivitelezésére módot adó szervezetek, intézmények részéről – mondta Živković.

Hatalmas igény mutatkozott az ifjúság körében a tanácsadás és a tréningek iránt, hangsúlyozta a koordinátor, s mint mondta, azt tapasztalták, a fiatalok teljesen tudatában vannak annak, hogy szükségük lenne szakember segítségére, melynek kikérését egyre bátrabban teszik meg, az e területen jelen lévő gátlások náluk is idővel folyamatosan háttérbe szorulnak.

Az ENSZ 2010-et az ifjúság nemzetközi évévé nyilvánította, mely, úgy tűnik, Szerbiában is jelentős változásokat indított az ifjúság helyzetével kapcsolatos állami politika terén. Az Újvidéki Humanitárius Központnál úgy értékelik, a fiatalokról szóló készülőben lévő törvénytervezet szebb környezetet és biztosabb jövőt hozhat az új generációk számára, ezért fontosnak tartják, hogy a fiatalokat is bevonják a jogszabály elkészítésébe.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás