2024. szeptember 1., vasárnap

Ügyész: Bizonyított a szervkereskedelem

A vádlottak 80.000–100.000 euró fejében vállaltak szervátültetéseket Koszovóban

Nem kétséges, hogy a pristinai Medicus klinikán illegális transzplantációkat végeztek, hangsúlyozta záróbeszédében szerdán Jonathan Ratel, az Európai Unió koszovói igazságügyi missziójának (EULEX) különleges ügyésze. Az EULEX 2010 novemberében készítette el a vádiratot a pristinai Medicus klinikán történt szervkereskedelem ügyében. Kilenc személy – hét koszovói, egy török és egy izraeli állampolgár – ellen emeltek vádat. Közülük négyen orvosok, egyikük pedig a koszovói egészségügyi minisztérium egyik korábbi magas rangú tisztségviselője. A vádlottak 80.000–100.000 euró fejében vállaltak szervátültetéseket. A donorokat mély szegénységben élő emberek – többek között török, moldáv, kazah, orosz állampolgárok – köréből toborozták, 15.000 eurót ajánlottak nekik, de ezt a pénzt állítólag nem fizették ki. Az eddigi megállapítások szerint a maffia nemcsak meggyilkolt szerbek szerveivel kereskedett, hanem kiterjedt bűnhálózatot épített ki.

Az ügyész PowerPoint prezentációban szemléltette a bizonyítékokat, az orvos szakértői és grafológiai jelentéseket. A Llufti Dervishi, a Medicus klinika igazgatója és Yusuf Somnez török orvos közötti internetes levelezés arról tanúskodik, hogy illegális veseátültetéseket terveztek.

- Tisztelt Yusuf, a klinikával minden rendben, megkapjuk a szükséges engedélyeket, csak még az egészségügyi miniszternek alá kell írnia - írta 2008. április 28-án Dervishi a török orvosnak, ugyanis a klinikában csupán csak kardiológiai operációkat végezhettek.

Somnez válaszlevelében megjegyezte, hogy veseátültetés mellett májátültetést is végezne. Az ügyész megjegyezte, Dervishi 2008-as nyilatkozatában kijelentette, hogy a klinikán 8 ezer euróért végeztek el ilyen műtéteket.

A perben 80 tanút hallgattak meg. A vádirat szerint a klinikán 30 illegális szervátültetést végeztek el. A vádlottak között van Ilir Recaj volt egészségügyi minisztériumi tisztségviselő is, aki működési engedélyt adott az átültetéseket végző pristinai Medicus klinikának - jóllehet Koszovóban tilos ilyen műtétet végezni. A klinikát több hónapos rendőrségi nyomozás után 2008-ban zárták be. Az ügy azt követően került a hatóságok látókörébe, hogy a pristinai repülőtéren rosszul lett egy török férfi, akinek egyik veséjét előzőleg a klinikán átültették egy izraeli férfi szervezetébe.